Kaybolan Hayvanlar Nasıl Geri Evlerine Dönebiliyor?

Birçok insan, bir yere bir iki kere gelmiş olsa dahi, bir sonraki gelişinde kaybolabilir. Ancak bu konuda bizden daha yetenekli olan hayvanlar, adeta doğal bir navigasyona sahipler. Peki bu nasıl oluyor?

Bunu etkili bir örnek ile anlatmak gerekirse, 2 gün boyunca 17 kilometre yürüyerek sahibini bulan köpeğin hikayesi sanıyorum ki durumu açıklayacaktır.

ABD’de yaşanan olayda, bir köpek geçici evinden yeni evine, araba ile götürülmüş. Ancak köpek, kendisini kurtaran ve bakan bakıcısına geri dönmek için 2 gün boyunca 17 kilometre yürüdü. Peki giderken yolları görmeyen ve aslında bunu yapması da imkansız olan köpek, bunu nasıl başardı?

Hayvanlar, türlerine özgü birer biyolojik navigasyon sistemine sahiptirler. Bazıları bunu güneş, ay ve yıldızlara bakarak yaparken, bazıları da manyetik algılarıyla yapabiliyor. Yani sadece güney-kuzey hatlarını algılamak, hayvanlar için yeterli olabiliyor.

Bu noktada köpekler, en çok burunlarına güveniyor. Ulaşmak istediği kokuya yönelen köpekler, sonunda da doğru bir şekilde ilerleyebiliyorlar. Kedilerde ise durum biraz daha farklılık gösteriyor.

Manyetik alan algılama yetisine sahip olan kediler, Dünya’nın manyetik alanını algılayabildikleri için asla kaybolmuyorlar. Anlayacağınız o ki kediler, her an nerede olduklarından haberdarlar. Örneğin veterinere gitmek istemeyen bir kedi, bunu siz sokağı döner dönmez algılayabilir. Koku alma konusunda da usta olan kediler, köpekler kadar olmasa da gidecekleri yeri koklayarak bulabilirler.