Bel Ağrınızın Sebebi Kabarık Cüzdanlarınız Olabilir Mi?

Hepimiz hayatımızın bir döneminde bel ağrısı mutlaka çekmişiz ve neden olduğunu önemsememişizdir. Peki şimdi bel ağrısıyla cüzdanın ne alakası var diyeceksiniz. Şöyle başlayalım…

Kredi kartı, ehliyet, kimlik, para veya gereksiz kartları cüzdanlarımızda taşımayı çok severiz. Hele o cüzdanı arka cebimize koymaya bayılırız. Sonra da o şişkin cüzdanın üstüne bir güzel otururuz. Sıkıntı da tam bu noktada başlıyor.

Şişkin cüzdan üzerine oturulduğunda leğen kemiğinde (pelvis) dengesizlik olur. Bunun sonucunda bel ve omurga çevresindeki kaslarda zorlanma ve spazm gelişerek bel ve omurga ağrıları başlar. Ayrıca cüzdanın siyatik sinirine bası yapması sonucu bel fıtığı belirtisi gibi bacakta geçici veya kalıcı uyuşma ve karıncalanma meydana gelebilir.

Cüzdan tarafındaki kabarıklık nedeniyle kalça ve bel kaslarında sürekli dengesizlik ve gerginlik oluşur bu da zamanla kronik kalça, bel ve bazen de sırt ağrılarına sebep olur.Özellikle ergenlerde arka cebe konulan cüzdan omurgada şekil bozukluğu ve skolyoz gibi riskli durumlar yaratabilir.