Çemberin İç Açısının 360 Derece Olmasının Sebebi Nedir?

Büyük ihtimalle, daha önce bunun nedenini hiç düşünmediniz. Gerçi çok da ilginç ya da eğlenceli bir konu sayılmaz, haklısınız. Ama olsun diyor, ‘fazla bilgi göz çıkarmaz’ diye düşünüyoruz.

Çemberin 360 derece olmasının nedeni, Sümer ve Babil uygarlıklarının 60’lık sayı tabanını kullanmasıdır.

Peki niçin 60’lık sayı tabanı? Pek çok nedeni var… Birincisi, 60’lık sayı tabanında 1/3, 1/4, 3/4 vs. oranların tam sayı değeri vermesi. Bir başka neden ise, insan elinin yapısı. İnsan elinde baş parmak dışındaki her parmak üç boğumdan oluşur ve toplamda da bir elde 12 boğum bulunur. Her 12 sayımda öbür elden bir parmak kapatarak 5*12 = 60’a kadar saymak mümkündür. Bu sayede de, 60’lık tabanda işlem yapmak kolaylaşır.

Gelelim çembere… Niçin 360? Basit bir mantığı var. Babilliler, eşkenar üçgenleri keşfetmişlerdi. Ve eşkenar üçgenleri yan yana dizdiğinizde, ilk üçgen ile son üçgenin yan yana gelerek bir altıgen meydana getirdiğini görürsünüz.

Söz konusu altıgenin köşelerinden geçen bir çizgi çektiğinizde ise, daire elde edersiniz.

Babilliler, sayı tabanı olarak 60’ı kullandıklarından, eşkenar üçgenin her bir iç açısını 60 derece olarak kabul etmişlerdir. Ve bildiğiniz üzere, 6 eşkenar üçgenden 6*60 = 360 derece elde edilir.

kaynak:https://seyler.eksisozluk.com/cember-neden-360-derecedir