Acı Veren Ölüm Şekilleri ve Hissedilenler

Yapılan araştırmalar, dünya üzerinde 100 milyar insanın yaşayıp öldüğünü gösteriyor. Bu insanlar farklı zamanlarda, farklı bölgelerde yaşasalarda hepsinin ortak bir özelliği vardı. Bu insanların hepsi bir şekilde öldü. Doğuyoruz, büyüyoruz ve ölüyoruz. Fakat ölümün de pek çok çeşidi var. Peki siz, hiç nasıl öleceğinizi düşündünüz mü ?

Donarak Ölmek

Bilim insanları tarafından en acısız ölümlerden biri olarak görünür. İnsanların vücut sıcaklığı 37 derecedir. Bu sıcaklığın 31 dereceye düşmesi ile birlikte insan donmaya başlar. Titreme, ardından nabzın düşmesi ve kas hareketlerinin zayıflamasıyla devam eder. Buraya kadar acı verici olsa da, tüm bunlardan sonra rahatlama ve yoğun bir uyku eğilimi görülür. Kişi uyuduğu takdirde vücut savunmasız kalır. Solunum yavaşlar, iç organlar donar, kan dolaşımı durur ve ölüm gelir.

Kafaya Tek Kurşun

Genellikle intihar ve infaz yöntemi olarak kullanılan kafaya tek kurşun ani ölümlerden biridir. Beyin aniden parçalanacağı için saliseler içinde bilinç kaybolur. Vücudun tüm fonksiyonları tamamen durur. Organların durması ve kan kaybıyla ölüm gerçekleşir.

Gaz İle Zehirlenerek Ölmek

Pek çok gaz insanları öldürebilir veya zehirleyebilir. Nefes alıp vermemizle birlikte eğer zehirli bir gaz soluyorsak, gazın içinde bulunan zehirli elementler kandaki oksijen değerini düşürür. Kişiye aniden bir yorgunluk çöker. Bu esnada bilinç yerindedir, fakat kısa bir süre sonra gazların vücuttaki etkisi yoğunlaştıkça, insan kendi vücudunu bile taşıyamaz hale gelir. Zehirlendiğini anlasa bile bağıramaz veya ayağa kalkamaz. Şuur bulanıklığı, yavaşça kendini uykuya bırakır. Ardından vücuttaki oksijen miktarı biter. Solunum ve kalp durması sonucu sessiz bir ölüm gerçekleşir.

Boğularak Ölmek

Her yaz sahillerimizde yüzlerce insan boğuluyor. İnsanları ölüme sürükleyen en büyük etken ise panik yapmaları. Su yutmaya başlayan insan panik halinde çırpınıyor; çırpındıkça daha çok su yutuyor. Bir süre sonra öksürük ile birlikte bilinç yok olmaya başlıyor ve rahatlama geliyor. Dibe doğru batmaya başlayan vücut, bilinçsiz olarak nefes almaya çalıştığında ciğerler su ile doluyor. Bu sırada, göğüste yanma ve acıma hissediliyor. Oksijensiz kalan kalp ve beyin bir süre sonra duruyor.

Yüksek Yerden Düşmek

Yükseklik korkusu olanların belkide en çok korktuğu ölüm şekli. 100 metre yükseklikten düşen bir kişi yere yaklaşık 200 km hızla çarpıyor. Bazı insanlar ise düştüğü esnada korkudan bilincini kaybediyorlar. Bu ölüm şeklinde genelde yükseklik belirleyici etken oluyor. Kişi çok yüksekten düşmese bile kaburgaların kırılıp, iç organlara girmesi sonucu ölüm gerçekleşebiliyor. Eğer gerçekten yüksek bir yerden düşerse yere çarptığı ilk saniyede tüm organların parçalanması ve vücut bütünlüğünün bozulmasından ötürü ölüyor.

Elektrik Çarpması

Elektrik çarpmasında veya elektrikli sandalyede akım verildiği anda kişi kendinden geçer. Vücuttaki tüm kaslar birden kasılır. Eğer elektriğin voltajı düşükse, ölüm uzun bir süreç alarak, kalp kaslarının kasılması nedeniyle kalbin durması ve solunum yetersizliğinden gerçekleşir. Fakat bir idam yöntemi olan elektrikli sandalyelerde olduğu gibi voltaj yüksek ise saniyeler içinde organların hepsi deforme olur ve kişi içten içe elektriğin etkisi ile yanarak can verir.

Asılarak Ölmek

İntihar vakalarında ve idamlarda görülen bu ölüm türünde, ölüm birçok şekilde görülebiliyor. Öncelikle kullanılan urganın boyu normal ise kişi boynu kırılarak saniyeler içinde ölür. Fakat kullanılan ip kısa ise dütüğü yükseklik boynunun kırılmasına yetmez ve kişi dakikalarca acı içinde kıvranıp, boğularak ölür. İpin uzun olması gibi durumlardaysa düştüğü yükseklik fazla olduğu için urganın boğazı kesmesi sonucu kafa kopması ile sonuçlanır.

Kafanın Kesilmesi

Bu ölümde kafanın vücuttan ayrılma şekline göre değişmektedir. Kullanılan alet eğer bir bıçak ise şah damarın kesilmesinden sonra bilinç kaybı ve ardından kan kaybı ile gelen acılı bir ölüm ile sonuçlanır. Fakat geçmiş dönemlerde Avrupa’da kullanılan giyotinle yapıldığı takdirde, kafa anına vücuttan ayrıldığı için beyin bir süreliğine şok yaşar ve fonksiyonlarını devam ettirir. Yapılan araştımalar sonucunda giyotinle kafa kesildikten sonra insanın 10 saniye kadar etrafı görebildiği ve bilinçli bir şekilde olayları algılayabildiği kanıtlanmıştır.

Yanarak Ölmek

Vücut komple ateşe maruz kaldığı takdirde ilk önce saçlar ve kaşlar yanıyor. Hemen ardından da derinin üzerindeki sinir hücreleri bir bir yanmaya başlıyor. Bu, insana inanılmaz bir acı veriyor. Bazı insanlar bu acıya dayanamayarak bilincini kaybediyorlar. Bazıları ise tüm sinir hücreleri ölene kadar dakikalarca bu acıyı çekiyor. Fakat ilginçtir ki, yanan insanların çoğu yandığından ötürü değil, duman ve gazlar nedeniyle nefes alamamaktan ölüyorlar.