Vietnam Savaşı Deyince Akıllara Gelen Fotoğrafın İnanılmaz Perde Arkası | Olaybende

Vietnam Savaşı Deyince Akıllara Gelen Fotoğrafın İnanılmaz Perde Arkası

Tür olarak yaşadığımız gezegenin başına gelen en kötü şeyler biz ve bitmek bilmeyen uçsuz bucaksız sahip olma güdümüzün yansıması sonucu ortaya çıkan savaşlar kuşkusuz. Dahası için yapılması gereken ne kadar cüretkar şey varsa sergilemek için ziyadesiyle bonkörüz. Ve yakın tarih icra ettiğimiz bu fevkalade performans neticesinde kana bulanmış bir lağımdan farksız…

Bu gece sahneye o lağımın en şaşaalı parçalarından biri olan ve Vietnam Savaşı’nı hafızalarımıza kazıyan fotoğraf karesindeki baş rolün sahibi Nguyen Van Lem çıkıyor.

Fotoğrafın adı ‘Saigon Execution’ hepimizin en az bir kere gördügü bir fotoğraf, hikayesi inanılmaz. 1968,Vietnam. Savaşın en kötü olduğu zamanlar, fotoğrafı çeken Eddie Adams, o zamanların en iyi savaş fotoğrafçısı. Eddie Adams Vietnam savaşından önce 13 tane savaşa katılmış, savaşın iğrenç yüzünü bütün dünyaya göstermiştir. Özellikle bu fotoğrafla

Fotoğraf bir Vietkonglunun yakalanıp polis şefine getirilişini anlatıyor, polis, belinden çıkardiğı silahla kafasından öldürüyor Vietcongluyu. Fotoğrafta iki kişi ölüyor, Vietkonglu asker ve polis şefi. Polisin adi Nguyen Van Lem bu fotoğraf yayınlandıktan sonra hayatı değişiyor. Eddie Adam daha sonra Times röportajında ‘ Ben aslında bu fotoğrafla polisi de öldürdüm’ diyor. Fotoğraf dünyada ki bütün gazete ve dergilerin ilk sayfalarında yer alıyor ertesi gün. Bugün bile bu fotoğrafla hatırlanır Vietnam savaşı. Van Lem bir ay sonra füze saldırısında bacağını kaybediyor tedavi için Avustralya’ya götürülüyor ama geri çevriliyor o fotoğraftan dolayı.Daha sonra bin bir güçlükle Amerika’ya götürülüp orada tedavi ediliyor. Amerika’da devasa bir kampanya başlatılıyor sınır dışı edilmesi için.Vietnam savaşında Amerika’ya çalıştığı için Amerika bunu kollayıp yeni kimlik veriyor ve izini kaybettiriyor bir kaç yıl. Kimliğini sakladıktan sonra pizzacı dükkanı açıyor ama 2 yıl sonra ifşa ediliyor, insanlar tanıyor bunu hemen. Altta ki fotoğraf pizzacı dükkanından.

Eddie Adams pizza dükkanını ziyaret ediyor dükkanın tuvaletinde ‘we know who you are, fucker’ yazısıyla karsılaşıyor. Van Lem bir ay sonra kanserden ölüyor. Eddie Adams onun için ‘O fotoğrafı çektiğimde aslında iki kişi öldü’ demiştir.Vietnam savasi denildiginde akla gelen ilk ve tek fotoğrafın hikayesi budur.O esnada Eddie Adams fotoğrafı çekerken başka bir gazeteci de filmini çekiyor, vurulma anini Youtube’ta aratırsanız bulursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir