Ulubatlı Hasan Gerçekten Var Mıydı ?

Ulubatlı Hasan İstanbul’un fethi sırasında Bizans surlarına ilk sancağı diken osmanı askeri. Bursa’nın Karacabey kazası Ulubat köyünden Hasan 29 mayısta duvara merdivenle tırmanmış ok ve taş yağmuru altında burçlara ulaşmış bayrağı dikip 12 arkadaşı yanına yetişinceye dek bayrağı korumuş daha sonra yere yığılmış.

Fetihten sonra bulunan bedeninde tam 27 ok yarası sayılmış diye biliniyordu. Yani nasıl öyle bilmeyelim ki ders kitaplarından akademik eserlere filmlerden dizilere kadar hep böyle işlendi bu konu ancak gerçek hikaye pek öyle değilmiş

Cahillerin düşmanı İlber Ortaylı’ya göre Uubatlı Hasan hikayesini yazanlar son dönem Bizans Osmanlı tarihçileri. Sancağı diken biri var elbet ama bu kişi Ulubatlı Hasan değil zira kayıtlarda Ulubatlı Hasan diye biri yok keza Ayhan Afyoncu’da İlber Ortaylı ile aynı fikirde, Ulubatlı Hasan’ın dönemin kaynaklarında geçmediğini 16 yy. sonlarında ortaya çıkan bir kahraman olduğunu söylüyor. Peki nerden çıktı bu Ulubatlı Hasan efsanesi ?

 

Bunu anlamak için Bizanslı tarihçi Francis’i tanımamız gerek. Francis istanbulun fethi sırasında hadiseleri canlı olarak yaşayan şehir Osmanlının eline geçince de kaçmayı başaran biri e bunları yaşayınca haklı olarak bide kitap yazdı ancak francis’in yazdığı bu eser daha sonradan Melissinos tarafından ilaveler yapılarak yeniden yazıldı. Melissinos bu ilave olayını öyle bir abartmıştı ki gerçek francis’in yazdığı kitapta İstanbul’un fethiyle ile ilgili olan kısım iki sayfayken melissinos’un kitabında 80 sayfaydı. Bu fazla ilavelerden biri de surlara ilk çıkanın yeniçri ulubatlı hasan olduğuydu ama orijinal eserde böyle bir olay yazılmamıştı. Melissinos bu bilgiyi nerden aldı o kısım bilinmiyor.

Peki Ulubatlı Hasan değilse surlara ilk çıkan kimdi ? o bayrağı surlara kim dikti ? Cevabı Balaban Mehmet Bey. Fatih dönemi kaynaklarında surlara ilk çıkan kişi Balaban Mehmet Bey olarak gösteriliyor hatta Osmanlı dönemindeki fetih kutlamalarında onun adı ön plana çıkarılıyordu hatta ikinci meşrutiyet dönemi fetih kutlamalarında da onun adı vardı. Bu yzden surlara ilk çıkan ulubatlı değil muhtemelen balaban çavuştu. Balaban bey istanbul’un fethinde başarı gösterdikten sonra Arnavutlukta isyan eden İskender beye karşı görevlendirildi. 1464’ten itibaren İskender beyle mücadele etti 3 yıl kadar mücadelenin ardından bir kuşatma sırasında yaralandı ve sonrasında şehit düştü. Durum bu şekilde eğer sizlerinde eklemek istedikleriniz varsa yorumlarınızı bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir