Sadece 40 Dakika Süren Dünya Tarihinin En Kısa Savaşının Kısa Hikayesi

İnsanlık tarihi en eski dönemlerinden beri her coğrafyada sayısız muharebe gördü. 1896 senesinde İngiltere ve Zanzibar arasında çıkan savaş ise “en kısa savaş” olarak tarihe geçti. Başlayıp bitmesi ise sadece 40 dakika sürmüştü.

Bir ada devleti devleti olan Zanzibar bir İngiliz sömürgesiydi. 1890’da İngiltere ve Almanya tarafından imzalanan antlaşmaya göre, stratejik açıdan önemli olan  Zanzibar, İngiliz İmparatorluğu’nun etkisi altına girmişti.

Zanzibar sultanı Hamad bin Thuwaini’nin 25 Ağustos 1896′ta ölümünden sonra, yeni sultan Khalid bin Barghash oldu. Barghash İngiliz himayesinden kurtulup, bağımsızlığını ilan ederek kendi devletini kurmak istiyordu. İngilizler için böyle bir olay söz konusu bile değildi. Tahta oturan Barghash’ın başına buyruk tavırları, sömürgeci devleti rahatsız etmeye başlamıştı.

İngiltere, boşalan yönetim koltuğuna Hamud bin Muhammed’i getirmek istemesi fitili ateşledi. Barghash’a tahttan inmesi için baskı yapmaya başladı. Tahtı eline geçiren Barghash’ın oradan inmeye hiç niyeti yoktu.

İngilizler, Zanzibar’a savaş ilan etti. Zanzibar sahilinden limana yaklaşan 5 İngiliz gemisi 27 Ağustos günü ateş için hazır bekliyordu. Sultan’ın adada bulunan ABD elçisinin yardımıyla son dakikadaki barış isteme çabalarına rağmen, Kraliyet Donanması verilen ültimatomun ardından saraya 27 Ağustos 1896’da sabah 9’da ateş açmıştı.

Savaşın başlamasıyla Zanzibar gemileri İngiliz donanmaları tarafından batırıldı, sahil güvenlik birimleri yok edildi.  İngilizlerin Barghash’ın olmayan imparatorluğunu yenmesi 40 dakikalarını aldı ve kısa savaş olarak tarihte geçti..

**bu yazı çeşitli kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir