Mehmet Ali Ağca ve Papa Suikasti | Olaybende Mehmet Ali Ağca ve Papa Suikasti | Olaybende

Mehmet Ali Ağca ve Papa Suikasti

Üzerinden uzun yıllar geçmesine rağmen halen çözülemeyen Papa Suikasti, günümüzde nadir de olsa konuşulan konular arasında yer almakta. ST. Peter Meydanında meydana gelen olay, binlerce kişinin şok olmasına neden olmuştu. Her zaman ki gibi halkın selamlamak için meydana çıkan Papa, hiç tahmin edilemeyen bir anda kanlar içerisinde yere yığılarak ortalığın büyük bir şekilde karışmasına neden oldu. Polisler, alan içerisinde yaptıkları çalışmalar sonucunda bir kişiyi ele geçirebilmişti. O kişi, başta Türk kamuoyu başta olmak üzere dünyanın gündemine oturmuştu. Saldırının arkasında yer alan kişi, tutuklu olduğu hastaneden kaçan ve Abdi İpekçi’nin ölümünden sorumlu tutulan Mehmet Ali Ağca idi.1979’da Abdi İpekci’yi öldüren ve tutuklu olduğu Maltepe Cezaevinden 1979 sonlarında inanılmaz bir şekilde firar ettirilen Mehmet Ali Ağca tarafından gerçekleştirilmiştir. Papa, olaydan yaralı olarak kurtulurken,Ağca yakalanmıştır. 2000 yılına kadar da hapiste kalmıştır.O yıl, Papa’nın kendisini affetmesi ile salıverilmiştir.

Hastaneden firar ederek çeşitli kanallar ile Roma’ya ulaşan Ağca’nın kaçışında Abdullah Çatlı’nın da yardımlarının olduğu söyleniyor. Yakalanmasının ardından sorguya alınan Ağca, ilk hedefinin aslında İngiltere Kralı olduğunu söylemiştir. Sonrasında İngiltere’nin kraliçe tarafından yönetildiğini öğrenince hedefinin doğrudan Papa olduğunu da belirterek bu saldırının herhangi bir kişi tarafından yönlendirilmediğini belirterek suçu tek başına üstlenmeye çalışmıştır.

Papa Suikastı arkasında yer alan senaryolar halen çözümlenememiştir. İddialardan kısaca bahsetmek gerekirsek; Papa suikastının ardında ilk olarak KGB yer aldığı söyleniyor. Rusya’nın bu saldırı arkasından neden olduğu halen çözümlenememiştir. İkinci olarak ise Ağca’nın Filistin ile beraber bu saldırıyı planladığı iddia edilmiştir. Olay ne kadar reddedilse de saldırının ardından Ağca’nın kendisini Mesih olarak ilan etmesi bazı soruların kafalarda yer edinmesine neden olmuştur. Papa Suikastının ardından Türkiye’ye yapılması planlanan tüm ziyaretler iptal edilse de 1983 yılında Papa Türkiye’ye gelerek Ağcayı kendi koğuşunda ziyaret etmek istemiştir. Kendisini affettiğini açıklayarak kendisi için dua ettiğini belirten Papa, 2010 yılında tekrardan bu konuların gündeme gelmesi ile bir çalışma başlatmak istemiştir. Olayların arkasında o günden sonra Vatikan’ın olduğu da iddia edilmiştir.


Bir Cevap Yazın