Fatih Sultan Mehmet’in Diri Diri Yaktığı Tarikat

Fatih Sultan Mehmet Hurifi mezhebine mensup binlerce kişiyi nasıl ve neden diri diri yaktı ? Anadoluda hurifiliğin zirve yapması Fatih Sultan Mehmet zamanına denk gelir. Taşköprüzade’nin ifade ettiğine göre saraya kadar gelen hurifiler genç padişahı bile etkilemeyi başarmışlardı bu durumu fark eden vezir Mahmut paşanın ulemayı uyarması üzerine Fahreddini Acemi hurifileri cezalandırması konusunda padişahı ikna etmiş ve yakalanan hurifileri Edirne’de cezalandırılacakları yere götürüldü.

Edirne’nin dışında kalan boş bir alanda binlerce kişiyi alabilecek kapasitede devasa bir çukur kazıldı ve içine odunlar ve çalı çırpıyla doldurdular ve ateşe verdiler. Hararet cehennemi hatırlatır gibiydi alevler göklere yükseldiğinde askerler elleri kolları bağlı binlerce kişiyi ite kaka çukurun etrafına sürüklediler, ilk tekbiri herkesin hürmet gösterdiği sarıklı yaşlı bir zat getirdi ve askerler sürükleyerek getirdikleri binlerce kişiyi diri diri ateşe atmaya başladılar. Diri diri yanmaya başlayanların feryatları lanetlere ve tekbirlere karışıyordu. Etrafı kesif bir yanık et kokusu sarmış çukurdan çıkan dumanlardan göz gözü görmez olmuştu ama saatler boyunca süren bu facia bitmeden kimse etrafı terk etmedi.

Yakılanların suçu hurifi  yani İslam aleminin en karmaşık ve esrarlı tarikatına mensup olmalarıydı. Hurifiler bu olaydan sonra artık pek aktif olamayacak ve tarihe bir sır olarak geçeceklerdir.

Hurifi Mezhebi Nedir ?

Hurifi mezhebini iran’da 1340 yılında doğan şihabüddin fazlullah adında biri kurdu. şihabüddin fazlullah kendisinden yüzyıllar önce varolan aşırı mezheplerin özellikle de Batıniliğin etkisi altında kalmıştır mezhebin inanç temelini seslerin ve harflerin kutsallığı üzerine kurmuştu. Bu mezhebe göre ses her varlıkta mevcuttu hatta cansız varlıklarda taşlarda bile mesela iki taşın birbirine vurulmasıyla işitilen ses buna bir örnekti.

Ses olgunlaştığı zaman söz olur söz de harflerden meydana gelirdi, dolayısıyla  her şeyin aslı harf idi ve her harfin belirli bir sayı değeri vardı. Bu düşünceyle yola çıkan şihabüddin fazlullah’a göre bütün meseleler Arapçanın 28 ve Farsçanın 32 harfiyle izah edilebilirdi. Bundan gayri hurufilikte müslümanlığa önem verilmekle beraber hristiyanlık da değerli kabul edilmektedir. hazret-i isa’dan çok sık bahsedilmektedir. örneğin hurufiler: “şarabı muhammed yasaklamışsa biz de onu isa’nın dinine göre içeriz” demekte, isa’nın şarabı haram saymadığını söylemektedirler. Bu konu hakkındaki düşüncelerinizi yorum kısmına yazabilirsiniz

Kaynak: Taşköprüzâde Ebu’l-Hayr İsâmü’ddin Ahmed Efendinin “Şakâiku’n-Nu’mâniyye” isimli eseri

6 thoughts on “Fatih Sultan Mehmet’in Diri Diri Yaktığı Tarikat

  1. Lütfen yalan yanlış kitaplardan aldığınız gerçeği yansıtmayan bilgileri paylaşmayın. Müslümanlar yada Türkler tarihte hiçbir zaman düşmanını bile yakarak eziyet etmemiştir. Bilakis esirlerine bile iyi muamele yaptığı için Türklere esir olmak misafir olmaktan farksızdır demişler.

    1. Kitabın yalan yanlış olduğu konusunda herhangi bir kanıtınız var mı ? Yoksa kendi düşüncelerinizi mi söylüyorsunuz ?

  2. hurufilerin derilerinden davul yaptırılıp bütün sokaklarda gezip bu davulların çalındığını anlatmıştı hocamız sebebi de padişaha osmanlının yerine başka bir devlet kurulacak denmesiymiş bi hurufi tarafından …bu söylenince padişahın hiç hoşuna gitmemiş…..bütün hurufilerin canlı canlı derilerini yüzdürüp davul yaptırmış….çok korkunç…..

  3. Ali turk tarihi kadar kanli bir tarih cengiz han ve hitler zamanind olmustur mesrla yeni ceilerin cem sultana tecavuzu kuyulu mehmet pasanin durumu yavuzun alevilere yaptigi ayrica bu islam dinine aykiriligida gecmis fatih kendi saltanati icin osmanli soyundaki tum erkek cocuklarinin yasi farkedilmeksizin öldurulmesinin helal yani adam oldurmeyi Allahin Aksine helal fetvasini cikarmistir kardesini olduren kisi dusmana ne yapar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir