En Acımasız Viking: Kemiksiz Ivar

Vikingler, tarihteki en kuvvetli halklardan birisiydi. 8 – 11. asırlar arasında kuzeybatı Avrupa’da bir hayli yeri fetheden Vikingler, hayatlarının büyük bir bölümünü denizlerde geçirdiler. Vikingler, İskandinavyalı korsanlar olarak biliniyorlardı. Vikingler kaba, ilkel, medeniyetten uzak bir kavim olarak tasvir edildiler.

Göçebe ve savaşçı bir kavim olan Vikinglerin yazılı ananesi olmayışı, kültür izlerinin sürülmesini güçleştirdi.  Yazılı kaynakların zayıflığına ve Batılı kaynaklardaki negatif Viking imajına karşılık, arkeolojik veriler; incelikli bir Viking parasal kültürünün varlığına işaret ediyor. Yine de Viking savaşçılarından bazılarının oldukça merhametsiz olduğu biliniyor. Bunlardan biri de tarihteki en merhametsiz Viking savaşçısı olarak hatıralan “Kemiksiz Ivar”.

Vikinglerin altın çağı MS 700’lerde başladı. 8. ve 9. asırlarda Avrupa’ya tertip ettikleri seferlerle büyük başarılar kazanan Vikinglerin tarihine konusunda yazılı ispat pek fazla değil. Ancak yine de bu kavimin başarıları biliniyor

Kemiksiz Ivar ise Viking tarihinde öne çıkan isimlerden biri. Viking komutanlarından biri olan Ivar’ın 9. asırda İngiliz kıyılarında karaya çıkan Vikingler arasında olduğu düşünülüyor

Ivar hakkındaki bilgiler 2’ye ayrılmış vaziyette. Bir tarafta terör estirdiği İngiltere, diğer tarafta onun için canını vermekten çekinmeyen Vikingler. İngilizlere göre Ivar cehenneme gönderilmiş bir pagan iken Vikinglere göre ise insanüstü güçlere sahip bir yaşayan yaradan olduğuna inanılıyor.

Kemiksiz Ivar’a bu lakabın takılmasının nedeni ise onun tek başına ayakta duramaması. Ivar birinin desteğini almadan yürüyemiyordu. Ancak buna karşın kuvvetli bir savaşçıydı. Ivar’ın doğumuna yönelik efsane ise şöyle; Ivar’ın annesi bir Şaman olan Aslaug ve babası ise ünlü Viking Kralı Ragnar Lodbrok.

İzdivaç etmelerinin hemen peşinden Aslaug, kendisiyle beraber olmak için 3 gün beklememesi halinde çocuklarının özürlü olacağı ile ilgili Ragnar’ı uyarıyor. Ancak Ragnar bu ikaza kulak asmıyor ve Aslaug ile zorla birlikte oluyor, netice olarak Kemiksiz Ivar dünyaya geliyor. Viking ananelerine göre Ivar gibi doğan birinin öldürülmesi gerekiyordu, yaşamasına müsaade edilmezdi. Ancak Ivar, Ragnar Lodbrok’un erkek çocuğuydu. Bu yüzden öldürülmedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir