Büyük İskender Hakkında Şaşırtıcı Gerçekler

Eski tarihin belkide en büyük askeri dehalarından birisi olan Makedonyalı 3. Alexander, hüküm sürdüğü 13 yıl içerisinde Yunanistan’dan Mısır’a ve günümüz Türkiye’si, İran ve Afganistan’ı içine alan devasa bir imparatorluk kurdu. Öldüğü 32 yaşına kadar popülerliği inanılmaz bir seviyeye ulaştı hatta bazı insanlar tarafından tanrı gibi görülüyordu. Şimdi biz sizlere bu büyük adamın hayatı ile ilgili sekiz tane ilgi çekici şeyi göstereceğiz.

1. Aristo tarafından eğitildi ama başka filozoflarla da ile karşılaştı: Makedonya kralı 2. Philip, İskender’in eğitimi için dönemin en büyük düşünürlerinden Aristo’yu görevlendirdi. Bu üç yıllık eğitim hakkında pek tarihi bilgi yok, yine de bu eğitimin sonunda İskender’in çok güçlü bir dünya görüşüne sahip olduğunu varsayabiliriz. Bu eğitimden sonra gerçekleştiği rivayet edilen bir hikayeye göre İskender bir gün ünlü Diyojen’i aramış ve bir sokak kenarında bulmuş. onunla karşılaşınca genç prens “Senin için yapabileceğim bir şey var mı?” diye sormuş. Buna karşılık olarak Diyojen “Önümden çekil, güneşi kapatıyorsun” cevabını vermiş ve bu cevap karşısında İskender çok etkilenmiş.

2. 15 yıl boyunca fetih için yaptığı hiçbir savaşı kaybetmedi: Büyük İskender’in askeri taktikleri hala ders olarak okutulmakta. 18 yaşındaki ilk askeri başarısından itibaren askerlerine küçük birlikler halinde öncülük ederek düşman ordusunu hazırlıksız yakalamasıyla büyük bir ün kazandı. M.Ö. 334 yılında Yunanistan’ı tamamen fethettikten sonra Anadolu’ya geçti ve burada Pers kralı 3. Darius ile sayısız savaş yaptı. İskender’in ordusunu 15 bin kişilik mızrak ve kalkan kullanan Phalanx adlı askerler oluştururken Pers ordusu kılıç kullanan piyadelerden oluşmaktaydı.

3. 70’ten fazla şehre kendi ismini ve bir tanesine atının ismini verdi: Yeni yerler ele geçirdikçe sürekli yeni şehirler de kurdu ve bunlara kendi ismini verdi. Bunların en ünlüsü günümüzde Mısır’ın en büyük ikinci şehri olan İskenderiye’dir. Hindistan’daki savaşlarının en kanlısı sona erdikten sonra bu savaşın yaşandığı yerde yeni bir şehir kurdu ve bu şehre ağır şekilde yaralanan favori atının ismi Bucephala ismini verdi.

4. İskender eşine ilk görüşte aşık olmuştu: Semerkant yakınlarındaki fethedilemez olarak kabul edilen bir kaleyi ele geçirdikten sonra 28 yaşındaki İskender, esirlerine bakarken gözüne Roxanne adlı bir soylu kızı takıldı. Sonrasında geleneksel bir düğün yapıldı ve bu düğünde kral, bir ekmek parçasını ikiye bölüp birini kendi aldı ve diğerini karısına verdi. İskender’in ölümünden sonra Roxanne çiftin tek oğlu 4. İskender’i dünyaya getirdi.

5. İskender’in kokusu bile ünlüydü: İskender’in ölümünden 400 yıl sonra yayınlanan Plutarch’ın Yunan ve Roma Soylularının Yaşamı adlı kitapta Büyük İskender akılda kalıcı bir kokuya sahip olması yönüyle anlatılıyor. Öyle ki onun ten kokusu giydiği kıyafetlerde parfüm etkisi yapacak kadar kuvvetliymiş.

6. Pers İmparatorluğu’nu ele geçirdikten sonra onlar gibi giyinmeye başladı: M.Ö. 330 yılında Persepolis’in ele geçirilmesi sonrası Pers İmparatorluğu tamamen İskender’in eline geçmişti. Persler’in kendisini kolayca yönetici olarak kabul etmeyeceklerini anlayan İskender, kültürleri birbirine yaklaştırmak için onlar gibi giyinmeye başladı ve 92 tane Makedon soylusu ve kendine Pers eşler aldı.

7. İskender’in ölüm sebebi günümüzde bile tarihin en büyük gizemlerinde biri: Bir partide aşırı şarap içtikten sonra yatağa düşen ve bu yatakta 2 hafta sonra hayatını kaybeden kralın ölüm sebebi tam olarak bilinmiyor. Kendi generalleri tarafından suikasta uğramış olabileceği veya sıtma, karaciğer iflası, akciğer iltihabı gibi hastalıklar da olabileceği düşünülenler arasında.

8. Ölmüş bedeni bal içinde saklanmış: Öldükten sonra Babil’de Mısırlı mumyalama uzmanları tarafından vücudu mumyalanmış. Tarihçilere göre İskender’in vücudu bozulmasının önlenmesi için bal içerisinde saklanmış. Ölümünden iki yıl sonra vücudu Makedonya’ya gönderilmiş fakat güç için eski kralın cenazesine Ptolemy adlı bir general el koymuş ve Mısır’a götürmüş.

Kaynak: https://www.history.com/news/eight-surprising-facts-about-alexander-the-great


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir