Birinci Dünya Savaşında Ölü Adamların Saldırısı

Olay 1914-1915 yılları arasında Polonya sınırları içinde bulunan Osowiec bölgesinde geçmektedir. Herşey Rusların 1. dünya savaşı zamanında bu bölgeye korunaklı bir kale inşa etmesiyle başladı. Amaçları sınırı Almanlara karşı korumaktı. Kısa zaman içinde kale Ruslar ve Almanların çatışma sahasına dönüştü. Almanlar kaleyi almakta oldukça kararlıydı Ağır silahlar ve bol teçhizat ile bölgeyi saran Almanlar kaleye yüz binlerce mermi yağdırdı ve kale bir çok kez ağır hasar aldı. Fakat Ruslar en az Almanlar kadar inatçıydı. Teslim olmaya hiç niyetleri yoktu. Durum böyle olunca Almanların her saldırısı başarısızlıkla sonuçlanıyordu. Aylar geçmesine rağmen kale bir türlü alınamamıştı. Moraller gitgide düşüyordu.

Almanlar kaleyi ele geçirmek için zehirli gaz kullanmaya karar verdi. Alman komutan kalede gaz maskesi olmadığından emindi. Rüzgar Rus kalesine döndüğü anda Klor ve bromür karışımı gazı kaleye doğru bıraktılar. Gaz etkisini gösterir gösterme Almanlar kaleye büyük bir hücum harekatı başlattı. Fakat kaleye yaklaştıklarında şok edici bir manzarayla karşılaştılar. 100 Rus askeri karşılarında öylece duruyordu. Görüntüleri de oldukça garipti. Halbuki bu askerlerin çoktan ölmüş olması gerekiyordu. Yarı ölü askerler korku ve dehşete kapılmış Alman askerlerinin üzerine bir anda saldırmaya başladı. Zaten artık kaybedecekleri hiç bir şey de kalmamıştı. Bu saldırı karşısında Almanlar paniğe kapılarak kaçışmaya başladı. Almanlar kaçarken bir yandan birbirlerini eziyorlar bir yandan da rus askerlerinin topçu ateşine hedef oluyorlardı.

Akciğerleri parçalanan Rus askerleri öksürdükçe ciğerlerini ağızlarından kusuyordu. Ağızlarını kapadıkları bezler Kandan ve et parçalarından dolayı kırmızıya dönmüştü Derilerinin açıkta kalan yerleri ise ağır yanıklar içindeydi. Almanlar püskürtüldükten bir süre sonra kale tamamen tahliye edildi. Daha sonra gazeteler bu olay için “Ölü adamların saldırısı” manşetini attı.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir