Atatürk Zamanında Çin’e Gerçekten Aşı Yardımı Yapılmış Mıydı?

Çin’in Türkiye’ye, COVID-19 salgınına yardım amaçlı gönderdiği tanı kitlerinin üzerinde “ücretini Atatürk ödedi” ibaresinin bulunduğu haberi gündemdeydi. Bu asılsız iddia akıllara haliyle şunu getirdi: Atatürk hükümetinin Çin’e bir sağlık yardımı olmuş muydu cidden?

atatürk döneminde çin’e yerli aşı gönderilmesi, dünden beri atatürk ile ilgili algı yapan kişilerin gözüne sokulması gereken bir gerçektir. kendi ortaya attıkları “çin’in gönderdiği kitlerin bedelini atatürk ödedi” algısı ile dünden beri atatürk’e saldırıyorlar. atatürk döneminde çin’e aşı gönderildiğinin yalan olduğunu yazanlar var. şimdi belgeleri ile birlikte çin’deki kolera salgınına türkiye’den giden yardımları paylaşacağım.

1937 yılında çin’de ortaya çıkan kolera salgını ile mücadelede, çin’in milletler cemiyetinden ve de türkiye’den yardım talep etmesi sonucunda, mareşal gazi mustafa kemal atatürk’ün talimatıyla çin’e 1 milyon santimetreküp aşı gönderilmiştir.

çin’e gönderilen aşı ve miktarına dair resmi belge

çin’e gönderilen aşılar ile ilgili 16 aralık 1938 tarihli anadolu ajansı haberi

çin’e gönderilen tıbbi yardımlar ile ilgili reuter ajansı haberi

bazı insanlar atatürk’e iftira atıp dalga geçmeye çalışıyorlar, ama güneş balçıkla sıvanmaz. yaptıkları bu şerefsizlikler, atatürk türkiyesi’nin çin’e aşı yardımı yaptığı gerçeğini değiştirmez.

üstelik bu yapılan aşı yardımları yerli ve milliydi:

hıfzısıhha enstitüsü 2011’de kapatılmasaydı, o aşı çalışmalarında çoktan ilerleme kaydedilirdi. bazıları ise bunu sorgulayacağına atatürk’e iftira atıp dalga geçmeye çalışıyor.

Kaynak: https://seyler.eksisozluk.com/ataturk-zamaninda-cine-gercekten-asi-yardimi-yapilmis-miydi