Adolf Hitler Nasıl Öldü ?

Adolf Hitler, 1933 itibarıyla Almanya’nın başbakanı ve 1934’den ölümüne kadar Almanya’nın Führer’iydi. 1921-1945 yılları arasında Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi’nin başkanlığını yapmıştır…

Sovyet güçlerinin 23 Nisan 1945’te Berlin’e girmesiyle III. Reich’in yıkılacağı kesinleşmişti. İstila edilen Berlin’de Hitler, eşi Eva Hitler ile yeraltı sığınağında (Führerbunker) 30 Nisan 1945 günü intihar etti. Cesedi, vasiyeti üzerine takipçileri tarafından yakıldı.

 

Adolf Hitler’in ölümü üzerine birçok tartışmalar oldu. Siyanür zehirlenmesi, silah yaralanması ya da her ikisi birden ölümünün nedeni olarak gösterildi. Kafatasından ve üst çenesinden mt DNA analizleri yapıldı (dişlerinden). Bu analizler şu an Moskova’da dosyalar halinde saklanıyor.

Siyanür zehirlenmesi: Ağzında siyanür kapsülü kalıntıları bulunduğu iddia ediliyor.

Silahla yaralanma: Hitler’in önce sevgilisi Eva Braun’u sonra da kendisini bir silah vasıtasıyla vurarak intihar ettiği iddia ediliyor.

Yakılmış ceset: Yakılmış cesetten kesin sonuç için çene ve diş yapısı ile kemikten DNA analizi yapılmalıdır.

Hitler’in ölmeden önce siyanür içtiği diğer bulgulardan biriydi. Siyanür zehirlenmesi, asıl olarak siyanür içeren maddelerin ağız yoluyla, solunum ile ve deriden emilim yoluyla alınmasıyla olabilir. Ölü lekelerinin açık kırmızı olduğu görülmekteydi…

Hitler’in cesedi yardımcıları tarafından bir bomba kraterine konularak benzinle yakıldı. Rus güçleri içeri girip cesetleri bulduğundaysa diş kayıtlarıyla yapılan otopside teşhis edilen Hitler’in yangından sonraki diğer bulguları ise şu şekildeydi:

Hitler’in intihar ettiği oda

1. Ceset ciddi şekilde kömürleşmiş ve yanık et kokuyordu.

2. Beyin boşluğu içerisinde yangından dolayı hasar almış beyin çok açık bir şekilde görünüyordu.

3. Dil kömürleşmişti fakat alt ve üst dişler arasında sıkıştığı anlaşılmıştı.

4. Ağzının içinde cam kıymıkları, duvar parçaları, ince duvarlı bir ampul bulundu.

X ışınları yardımıyla yapılan araştırmalar dişle ilgili bazı karakteristik koşullara ulaşılmasını sağladı. Ferdinand Sognnaes bu dişle ilgili sonuçları karşılaştırdı. Dikkatli bir çalışmanın ardından bu dental kanıtın Hitler’e ait olduğu anlaşıldı.

Bütün sonuçlar Hitler’in beyne nişan aldığını göstermekteydi.

• Kafatasının da bir kısmı eksikti.

• Bulgular ağızdan beyne doğru nişan alınmadığını gösteriyordu.

2009 yılında FSB, ABD’de bu kafatası parçasının aslında bir kadına ait olduğu yönündeki araştırma sonuçlarının yayımlanmasının ardından yaptığı açıklamada, ”FSB arşivlerinde Hitler’in çene kemiği ve devlet arşivlerinde de Hitler’e ait kafatası parçası bulunmaktadır.

5 Mayıs 1945’te ele geçirilen bu kalıntıların dışında Hitler’in vücuduna ait başka parça mevcut değildir” ifadesi kullanıldı.

Haberde, Hristoforov’un ”Bu kalıntılar tektir, karşılaştırma yapacak benzerleri de yoktur. Bunlar, Hitler’in ölümüne dair bu türden tek kanıtlardır ve işte bu yüzden de bunlar FSB arşivlerinde muhafaza edilmektedir” dediği aktarıldı.

Kurşun delikli bu kafatası parçası, İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyet birliklerinin eline geçmesinden sonra, 55 yıl boyunca sır gibi saklanmasının ardından, 2000 yılında Moskova’da ortaya çıkarılmış ve bir kaç haftalığına sergilenmişti.

Hitler’e ait olduğu belirtilen üniforma ile sağlık malzemelerinin bulunduğu çanta ve Hitler’e ait olduğu belirtilen diğer bazı şahsi eşya da sergilenmişti.