256 Yaşında Ölen, 24 Karısı ve 200 Çocuğu Olan Dünyanın En Uzun Yaşamış İnsanı!

256 yaşında ölen Çinli herbalist Yuen Usta’nın yaşamı hakkında birçok efsane dolaşıyor. Eğer söylentiler doğruysa kendisi, en uzun yaşayan Avrupalıdan 120 yıl daha fazla yaşamış.
256 yaşında ölen Li Ching-Yuen, kurgu karakteri değil gerçek bir insan. En azından Çin hükümetinin arşiv kayıtlarına göre. Çünkü arşivlerde Yuen’in 150. ve 200. yaş gününü tebrik eden iki belgenin mecvut olduğu Çinli bir profesör tarafından iddia ediliyor.

1933 yılında, The New York Times’da tüm dünyanın gündemine oturan bir makale yayınlanmıştı. Makalede Li Ching-Yuen isimli kişinin dünyadaki en yaşlı insan olduğu iddia ediliyordu. Yuen’in yaşı konusunda çeşitli spekülasyonlar hala mevcut ancak; Çinli profesörün iddiası doğru ise, bilinen en uzun yaşamış insandan 122 yıl 164 gün daha fazla yaşamıştı. Li Ching-Yuen kendi iddiasına göre 1736 yılında, Çin’in Şiçuan eyaletinde doğmuştu. Ancak, Profesör Wu-Chung-chien, Yuen’in 1677 doğumlu olduğunu ve Çin arşivlerinde kendisinin 150. ve 200. yaşının kutlandığı belgeler olduğunu iddia ediyordu.

Efsaneye göre Li Ching-Yuen 10 yaşında kendi kendine okuma ve yazma öğrendi. Sonrasında hayatının ilk 100 yılını doğada otlar toplayarak, bunlardan ilaçlar yaparak geçirdi. Uzun yaşamın sırrını da bu şekilde bulduğu söyleniyor. İkinci yüzyılı ise bu otların ticaretini yaparak ve pirinç şarabı satışı ile geçirdi. Doğada dolaşırken 500 yaşında bir kişiyle karşılaştığı ve sağlıklı yaşamın sırlarını ondan öğrendiği söylentiler arasında.

Kayıtlara göre Yuen, 71 yaşında Çin ordusunda kung-fu eğitmenliği yapmış. 1928 yılında New York Times’dan kendisini araştırmaya gelen bir muhabir, Yuen’in komşularının “Dedelerimiz Yuen Usta’yı çocukluklarından beri tanırlardı. Onlar küçükken Yuen Usta yetişkin bir adammış” dediklerini aktarmıştı.

Goji meyvesi, reişi mantarı, yabani ginseng gibi otların kullanımını öneren Yuen Usta, uzun yaşamanın sırrı sorulduğunda ise şunları söylüyor: “Dingin bir zihne sahibim, bu meditasyon sayesinde oldu. Oturduğumda bir kaplumbağa gibi hareketsiz oldum, yürürken bir güvercin gibi neşeliydim ve uyurken tıpkı bir köpek gibi derin uyudum. Size de tavsiye ederim”. 256 yaşında aramızdan ayrılan Yuen Usta hakkında; 24 kadınla evlendiği ve 200 çocuk sahibi olduğu da söyleniyor.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir