Hiç Futbol Oynamadan 20 Sene Futbolculuk Yapan Adam

Brezilya’lı Carlos Kaiser futbolcu hayatı yaşamak istiyor ama futbol oynayamıyordu. Beceriksizliğinin, futbolculuğuna engel olmasına da izin vermedi. Ama nasıl? Asıl adı Carlos Henrique Raposo olan ama çocukken ünlü Alman futbolcu Franz Beckenbauer’e benzemesi yüzünden Kayzer lakabını alan Brezilya’lı futbolcunun, hiç maça çıkmadan 20 seneden fazla futbolculuk yapması, dünyanın en ilginç hikayelerinden biri.

Kariyeri

Carlos, 2 Nisan 1963 senesinde, Rio Pardo, Brezilya’da dünyaya geldi. Çocukken çoğu Brezilyalı gibi futbol oynayan Carlos’u, birgün Botafago’da, idmanda seyreden bir yetenek avcısı keşfetti ve bunun sonucunda Meksika’nın Puebla takımına transfer oldu. Burada birkaç ay antremanlara katılmasına rağmen hiç maça çıkmadı ve kısa süre sonra Brezilya’ya geri döndü. Bu süre zarfında futbol oynamak istemediğini ama futbolcu hayatı yaşamak istediğini anladı ve bu olay, 20 yıldan uzun sürecek bir kariyerin başlangıcı oldu.

Beceri olmadan nasıl futbolcu olunur?

Carlos, Brezilya’ya geri dönünce Carlos Alberto Torres, Ricardo Rocha, Renato Gaucho gibi ünlü futbolcularla yakın ilişkiler kurdu ve bir kulüp, futbolcu arıyorsa kendini tavsiye etmelerini sağladı. Futbolcu fiziğine sahip olduğu için gerçek bir futbolcuyu andırıyordu. Genellikle kısa kontratlar yapıp, yeni takımına katılıyor, maç eksiği olduğunu söyleyip fizik antremanları yapıyordu. Bu antremanlar sırasında göze giriyor ve büyük bir beklenti yaratıyordu ama ne zaman artık takımla maça çıkması gerekse “sakatlanıyordu”. O zamanlarda teknoloji ve tıp günümüz kadar gelişmemiş olduğu için de doktorlar, gerçekten sakat olmadığını anlayamıyorlardı.

Bazen de, yine arkadaşı olan bir diş doktoru tarafından “odak enfeksiyonu” olduğuna dair rapor alıyor ve bir şekilde maçlara çıkmaktan kurtuluyordu. Her gittiği takımda bu taktikleri kullanarak belli bir süre kalıyor daha sonra başka bir takıma transfer oluyordu.

Herkesin kankası Carlos

Kullandığı diğer taktiklerden biri de, spor yazarları ile kurduğu yakın ilişkiler sayesinde, hakkında uydurma haberler yayınlanmasını sağlamasıydı. Bu haberlerin birine göre, Puebla takımında o kadar iyi bir performans göstermişti ki, milli takımda oynayabilmesi için Meksika vatandaşlığına geçmesi teklif ediliyordu. Gittiği takımlarda herkes ile yakın ilişkiler kuruyor ve bu ilişkileri kullanarak bir şekilde maçlara çıkmamayı başarıyordu.

Dahası da var

Daha da komik olaylardan biri ise, kendine oyuncak bir cep telefonu bulmuştu. O zamanlar sık karşılaşılmayan ve çok pahalı olan cep telefonu ile antremanlarda İngilizce konuşuyor ve sürekli başka takımlardan transfer teklifi aldığını iddia ediyordu. Tabi ki, mevcut takımını çok sevdiği için bu teklifleri reddediyor ve daha da göze giriyordu.

Klüp Kariyeri

Meksika’dan geri dönünce tekrar Botafago ile antremanlara çıkmaya başladı. Burada sakatlık numaralarına devam etti. Birgün İngilizce bilen kulüp doktoru tarafından, telefonda aslında İngilizce konuşmadığı ortaya çıkarılınca, Flamengo takımına transfer oldu. Birkaç ay antremanlara çıktı ve “sakatlığı nüksetti”.

Yalanlarından bir diğeri de, Arjentin’de, Talleres de Cordoba ve Independiente takımlarında oynadığını iddia etmekti. Burada 1984 Copa Libertadores ve 1984 Intercontinental Kupalarının alınmasında büyük emeği olduğunu öne sürüyordu. Burada oynarken Jorge Burruchaga’nın yakın arkadaşıydı.

1986’da Fransız 2nci Lig takımlarından Gazelec Ajaccio takımına transfer oldu. Transfer töreninde, kendisine birkaç hareket yapması için verilen topları, formasındaki klüp logosunu öpüp, taraftarlara doğru degaj yaparak geçiştirdi. Burada geçirdiği bir yılın ardından tekrar Brezilya’ya geri döndü. Kankası olan gazetecilere de Fransa’da oynadığı süre boyunca takımın en skorer futbolcusu olduğunu belirten haberler yaptırdı.

Sakatlık belası…

Brezilya’ya döndüğünde, Bangu takımına transfer oldu. Antremanlarda geçen zamandan sonra yine “sakatlandı”. Kulüp başkanı Castor de Andrade, artık bu işten sıkılmış ve yıldızını sahada görmek istiyordu. Teknik direktöre, Carlos’u sahaya sürmesini söyledi. Maça yedek olarak başlayan Carlos, bir süre sonra oyuna sokulacağını anlayınca, taraftarlarla kavga etti ve oyuna giremeden kırmızı kartla atıldı. Bunun üzerinde başkan çok sinirlense de ona “taraftarların başkana küfür ettiğini, ve başkanı küçük yaşlarda ölen babasına çok benzettiğini ve bu küfürleri kaldıramadığını, bu yüzden kavga ettiğini” söyledi. Sonuç olarak affedilmekle kalmadı, kontratı da 6 ay daha uzatıldı.

Ardından Fluminense ve Vasco da Gama gibi klüplere transfer olan Carlos, buralarda da hep kullandığı sakatlık ve cep telefonu ile gelen transfer tekliflerini reddetme numaralarını uygulamaya devam etti. Vasco da Gama’da Carlos’a alkol sorunları olan bir arkadaşına, kendisi alkol kullanmadığı için, yardım etme görevi verildi ve burada da herkesin en sevdiği kişilerden biri olmayı başardı.

Kitap ve film anlaşması

Kasım 2015’te, Carlos Kaiser, İngiliz bir film şirketi olan Nods & Volleys Entertainment ile, hikayesini anlatan bir film çekmek üzere anlaştı. Aynı şekilde, gazeteci Rob Smyth ile “Kaiser: The Greatest Footballer Never Have Played Football” (Hiç futbol oynamayan dünyanın en iyi futbolcusu) isimli kitabın yazılması üzerine mutabakata vardı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir