Banyoyu kullandığımızda oluşan kirleri gizlemek için koyu renkli tuvaletler yapmak iyi bir fikir gibi görünüyor değil mi? Yine de tuvaletlerin çoğu saf beyaz. Peki tüm klozetlerin beyaz olmasının sebebi ne? Neden renklileri daha az kullanılıyor veyahut kullanılmıyor? İşte tuvaletlerin beyaz olmasının nedenleri…

Tuvaletlerin çoğu porselenden yapılmıştır

Porselen oldukça dayanıklı bir malzemedir ve yapımı zordur. Piştikten sonra yüzey camsı, su geçirmez ve kir tutmaz hale gelir. Böylelikle tuvaletler beyaz olmalarına karşın daha kolay temizlenir. Porselen yüksek ısıda pişirildiğinde beyazlaşır. Fırında pişmeden önce bir pigment koyarsanız değişik renklerde tuvaletler yapmak olası. Ancak düşünebileceğiniz gibi, kolay beyaz tuvaletler yapmak daha kolay ve ucuz. Zira bu imalattaki birkaç adımı kaldırıyor.

Beyaz renk, saflık ve temizlik ile ilişkilidir

Renk kuramına göre tonlar duygularımızı değişik şekillerde etkiler. Renkleri idrak etme şeklimizde kültürel veya cinsiyet farklılıkları olsa da, beyaz çoğunlukla güvenlik ve saflıkla ilişkilendirilir. Bu yüzden banyolar ve sağlık kurumu koğuşları genellikle beyaza boyanır. Bu, steril bir alan izlenimi verir. Bu arada siyah ve kahverengi gibi koyu renkler de çoğunlukla negatif bir şeyle ilişkilendirilir. Parlak renklerin daha neşeli bir tesir yaratacağını düşünebilirsiniz ancak pozitif duygulara kapı aralasalar dahi bize temizlik hissi vermezler. Temizlik hissi de tuvaletlerde son derece ehemmiyetlidir.

Bu yüzden beyaz, tuvaletler için en popüler renktir

Beyaz rengin pozitif idrak etmesi, onu banyo için ideal kılar. Bu araştırmaya göre 20. asrın başlarında güzel ve süslü tuvaletler ortaya çıktı. Ancak çağdaş mağazaların satılık armatür çeşitlerine baktığımızda, klasik beyaz olanlar kadar satılmadığını görebiliriz. Beyaz tuvaletler, her boyuttaki banyoya sığacak kadar nötr ve hafiftir. Ayrı olarak klasik görünümleri her tasarıma uyar. Aksine, siyah renk mekanın ambiansını bozar ve küçük tuvaletler için alanın daha dar idrak etmesine kapı aralar.