Televizyonlardaki Karıncalı Ekranın Sebebi; 13 Milyar Yıl Önceki Büyük Patlama

Televizyonunuz çekmediği zaman ortaya çıkan karıncalı görüntünün taa 14 milyar yıl öncesinden olduğunu biliyor muydunuz?

Bilim adamları, eğer evren büyük patlama ile oluştuysa, patlama anından kısa bir süre sonra ortaya çıkan ışığın evrenin her tarafına yayılmış olması gerektiğini söylüyorlardı. evrenin her köşesi şimdi bu ışıkla dolmuş olmalıydı. ve nitekim öyle de olmuş.

şöyle ki: büyük patlamanın ardından evren ilk kez saydam hale geçtiğinde, ışık boşlukta serbestçe dolaşmaya başlar. uzayın her noktasında fotonlar hiçbir engele takılmadan yol alır ve bütün evren kör edici bir ışıkla dolar. fakat evrenin erken dönemlerinde oluşan bu ışık günümüze kadar öyle parlak kalamaz ve uzay genişledikçe görünebilir ışıktan mikrodalgaya dönüşür.

işte televizyon antenleri tarafından algılanan şey bu mikrodalgalardır. televizyonumuzdaki karıncalı görüntünün yaklaşık %1’i evrenin oluşumundan sonra ortaya çıkan ışıltının ta kendisidir. 14 milyar yıl önce ortaya çıkmış en eski ışığın kalıntılarını görmek için bozuk kanalları izlemeniz yeterli olacaktır!