Sadece Uzak Doğu Ülkelerinde Olan Yasaklar

Uzak Doğu ülkeleri, kültürleri, yemekleri ve mimari yelpazesiyle muhteşem bir seyahat cenneti. Fakat Uzak Doğu ülkelerinde dünyanın diğer ülkelerinde olmayan bazı tuhaf yasaklar var… İşte sadece Uzak Doğu ülkelerinde olan 5 tuhaf yasak;

1- TAYLAND’DA PARAYA BASMAK

Tayland’da yere para düşürüldüğü zaman kesinlikle üzerine basmamak gerekiyor. Tayland’da paranın üstünde kralın resmi vardır. Bu nedenle paraya basmak kralı aşağılamak anlamına gelir. Bu eylemi gerçekleştirdiğiniz takdirde hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilirsiniz.

2- SİNGAPUR’DA SAKIZ ÇİĞNEMEK 

Singapur’a gidenler bilir; sokaklar her zaman tertemizdir. Yasalarla bunu destekleyen Singapur, biraz ileri gitmiş ve sakız çiğnemeyi bile yasaklamış. Sakız çiğnemenin cezasını ise 1000 Singapur Doları (4 bin TL) olarak belirlemiş.

3- ÇİN’DE YAŞLI ANNE VE BABAYI ZİYARET ETMEMEK

1.5 milyara yakın nüfusu olan Çin’de 250 milyon yaşlı var. Çin yasalarına göre çocuklar, yaşlı anne ve babalarını belirli aralıklarla ziyaret etmek ve ‘evlatlık vazifeleri’ni yerine getirmekle mükellef. Hatta geçtiğimiz yıllarda Çin’in Jiangsu eyaletinde bir mahkeme, bir genç kadını iki ay aralıklarla annesini ziyaret etmeye mahkum etti.

4- SİNGAPUR’DA KENDİNE AİT PARK  YERİN YOKSA ARABA ALMAK

5- SİNGAPUR’DA DURIAN MEYVESİ İLE ASANSÖRE BİNMEK

Singapur’un yasaklar ülkesi olarak adlandırılması pek de şaşırtıcı olmasa gerek. Bu güzide ülkeyi yasaklar ülkesi yapan bir diğer şey ise Singapur’a özgür Durian meyvesini bulundurmanın ve yemenin kapalı alanlarda yasak olması. Bunun nedeni ise durian meyvesinin içinin çok tatlı olması fakat dışının kötü kokması. Asansörlerde tabelası bile var.

**bu yazı çeşitli kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir