Mısır Gevreği İlk Olarak Mastürbasyona Karşı Mı Üretildi ?

llk mısır gevreği John Harvey Kellog tarafından, mastürbasyonu önlemesi amacı ile üretilmişti. Kellog, aynı zamanda insanlara yoğurtla lavman yapan bir adamdı.

John Harvey Kellog’un ilginç hikayesi

John Harvey Kellog, 1852-1943 yılları arasında yaşamış Amerikalı bir doktordu. Tıp doktoru olmasına rağmen alternatif tıpla yakınen ilgilenirdi. Lavman, mastürbasyon, egzersiz ve vejeteryanlık gibi konular üzerinde çalışırdı. Kellog, adından da anlaşılabileceği gibi, kardeşi Will Keith Kellog ile, mısır gevreğinin mucididir. İşin ilginç yanı, mısır gevreğini, ilk olarak, mastürbasyonu azaltmak ve kontrol etmek amacı güderek üretmişti.

Kellog’un din ile ilgisi ve Yedinci Gün Adventist Kilisesi

Kellog, Yedinci Gün Adventist Kilisesi’nin bir mensubuydu ve dini çalışmalar ile yakından ilgilenirdi. Cemaatinin önde gelen adamlarından biri olarak, kilisede konuşmalar yapardı. Hayatının ilerki dönemlerinde panenteistik görüşleri oluşmaya başladı. Bu görüşleri toplum tarafından kabul görmedi ve 1902 yılında, kilisenin sahibi olduğu ve Kellog’un doktor olarak çalıştığı sanatoryum kundaklandı. Kilise tarafından, bu işin peşini bırakması telkin edilse de, Kellog bu uyarıları kaale almadı ve sanatoryumu tekrar inşa ettirdi. 1907 senesinde klise üyeliğine son verildi.

Sanatoryum çalışmaları

Kellog, Michigan, kilisenin sahibi olduğu Battle Creek Sanatoryum’unda baş hekim olarak çalışmaktaydı. Organizasyon kilisenin öngördüğü sağlık koşullarına göre işletilmekteydi. Vejeteryan bir diyet takip edilir, alkol ve tütün kullanımına kesinlikle karşı çıkılırdı. Egzersize çok önem verilirdi. Kellog, kişisel hayatında da bu ilkelere bağlı yaşadı.

Cinsel arzuların bastırılması ve mastürbasyonun azaltılıp, mümkünse önüne geçilmesi, üzerine ciddiyetle eğilinen konulardandı. Erkeklerin sünnet edilmesi şarttı.

Kellog’un uyguladığı bir diğer yöntem ise, bağırsakların temizlenmesi için sıklıkla lavman kullanılması idi. Bunu abartılı bir şekilde uygular ve defalarca tekrarlatırdı. Sonrasında hastalara yoğurt yedirir ve yoğurtla lavman yaptırırdı. Bu uygulama sonucunda, koruyucu bakterilerin, hastaların en ihtiyaç duydukları yerlerde olduğundan emin olurdu.

Ünlü hastaları arasında eski ABD başkanı William Howard Taft, gezgin Richard Halliburton, havacı Amelia Earhart, ekonomist Irving Fisher, Nobel ödüllü yazar George Bernard Shaw, aktör ve atlet Johnny Weismuller ve Henry Ford ve Thomas Edison gibi ünlü mucitler vardı.

Mısır gevreğinin mastürbasyonla mücadelede yeri

Kellog cinsel hayata ket vurulması gerektiğine inanıyordu. Zamanında yeni yeni anlaşılmaya başlayan cinsel hastalıklar, kilisenin de üzerinde ciddiyetle durduğu konulardandı. Mastürbasyona açıkça savaş açan Kellog, mastürbayon yapanları sanitartumunda rehabilite ediyordu. Erkek çocukları anastezi olmadan sünnet ettirir ve bu acının onların bilinçaltına işlemesini isterdi. Böylece mastürbasyonu kafalarında ceza ile eşleştirmiş olduğunu düşünürdü.

Cinsel dürtüleri baskılamak ve mastürbasyonu kontrol etmek için kişinin yediklerinin çok önemli olduğuna inanan Kellog, sıkı bir diyet ile cinsel arzuları azaltacağını düşünüyordu. Bol lifli, vejeterjan, şekerden uzak bir diyet ile insanları cinsellikten uzak tutacağına inanan Kellog, bu amaç uğruna bugün mısır gevreği olarak bildiğimiz ürünü icat etti. 


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir