Madeni Paraların Kenarında Neden Tırtıklar Vardır?

Günlük hayatımızda kullandığımız bozuk paraların kenarlarında bulunan tırtıkların neden var olduğunu hiç düşünmüş müydünüz? Bu tırtık ve kabartmalar süs olması için değil, bir güvenlik önlemi olarak yapılmışlar.

İlk para ve dolayısı ile ilk madeni para bilindiği üzere M.Ö. 7. Yüzyılda, Batı Anadolu’da yaşayan Lidyalılar tarafından keşfedilmiş ve üretilerek kullanılmıştı.

Eski çağlarda paralar altın, gümüş veya bakır gibi değerli madenlerden üretiliyordu. Özellikle altın ve gümüş paraların kenarlarını kazıyarak az da olsa bu değerli madenden biriktirmek mümkündü. Bunu yapmayı başarabilen düzenbazlar, biriktirdikleri madenleri tekrar kullanıyorlardı.

O dönem tüccarları, bu düzenbazlığa karşı parayı tartıyorlar ve ağırlığına göre paranın bedelini belirliyorlardı. Antik paralara bakıldığında, paraların büyük bir kısmının tam yuvarlak formda olmadığı ve kenarlarından kırpıldığı görülebiliyor.

Bu sorunu çözüm bulmak ve halkı eksik paraya karşı korumak için bozuk paraların kenarları tırtıklı yapılmaya başlandı. Bu tırtıklar sayesinde paranın kenarının kazındığı hemen belli oluyordu ve kenarı kazınmış parayı kimse almıyordu.

Günümüz modern madeni paralarda artık değerli madenler kullanılmıyor. Ancak buna rağmen kenarında kabartma veya yazılar olması tamamen bir uygulama alışkanlığı olarak günümüze kadar uygulanarak gelmiş durumda.

kaynak:https://www.gizibu.com/neden-madeni-paralarin-kenarinda-tirtiklar-vardir/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir