Lozan Antlaşmasının Gizli Maddeleri Var Mı ?

Gerçek bir kahramanlık destanının yazılmış olduğu Kurtuluş Savaşı’nın ardından 24 Temmuz 1923 yılında imzalanmış olan Lozan Antlaşması için günümüzde sıkça gizli maddelerinin olup olmadığı konusunda tartışmalar yapılmaktadır. Söz konusu olan tartışmalar arasında antlaşmanın 2023 yılında sona ereceği ve bizlere zafer olarak bildirilen bu antlaşmanın, aslında hezimet olduğu konusunda ciddi iddialar da yer almaktadır. Sürekli yapılan bu iddialar karşısında ünlü tarihçiler ve uzman eğitimciler yeterli seviyede açıklamalar yapsa da, bazı kesimler bu delilleri göz ardı etmekte ve antlaşmayı halen hezimet olarak görmektedirler. Bahsi geçen hezimet senaryolarından birisi de Ege Adaları’nın bu antlaşma da kaybedildiği ve Musul’un da yine bu antlaşmayla birlikte bilinerek verildiği ifadeleri yer almaktadır.

Ege Adaları Lozan Antlaşması İle Mi Kaybedildi?

Oldukça zorlu ve çetin geçen savaşın ardından imzalanan ve ülkemiz için büyük bir zafer olarak adlandırılan Lozan Antlaşması bazı kesimler tarafınca kabullenilmemekte ve hatta büyük bir kayıp olarak nitelendirilmektedir. Bu antlaşma ile birlikte Ege Adaları’nın Yunanistan’a bu antlaşma sonucunda bırakıldığı ve aslında büyük bir ihanet antlaşması olduğu yönünde açıklamalar son yıllarda giderek arttı. Ancak kasıtlı ya da kasıtsız olarak atılan bu iddialar gerçeği yansıtmamaktadır. Bahsi geçen adaların Balkan Savaşı sonrasında İtalya’ya geçtiği ve hatta Londra Konferansı sonrası bırakıldığı yer almakta. Daha sonra Yunanistan bu adaları yine aynı savaşta Osmanlı topraklarını ele geçirdi. Ayrıca bu antlaşma da gizli ve açıklanmayan maddelerin olmadığı, antlaşmaya katılan diğer tüm devletler tarafınca da onaylanmıştır.

Lozan Antlaşması 2023 Yılında Bitiyor Mu?

Özellikle son yıllarda büyük bir kesim tarafından, Lozan Antlaşması 100 yıllık bir antlaşma ve gizli maddeleri var tarzında ifadeler dile getirilmektedir. Aynı zamanda yapılan bu antlaşma ile birlikte ülkemizde yer alan bor ve petrollerin çıkarılmasının yasak olduğu ifadeleri de yer almaktadır. 100 yılın sonunda bu ülkemizde yer alan madenlerin çıkarılabileceği ve de süper güç olma yolunda hızlı adımlarda ilerleyebileceğimizin açıklamaları da yapılmaktadır. Ancak pek çok ünlü tarihçi ve araştırmacı gazeteciler tarafından yapılan araştırmalar sonucunda, İngiltere ve Türkiye arşivlerinde 100 yılın sonunda biteceği bilgileri yer almamaktadır. Ayrıca ülkemizdeki madenlerin çıkartılmamasının yasaklandığı yönünde de herhangi bir maddeler bulunmamaktadır. Yani bunlara inananları pek kafanıza takmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir