Kanal 7’nin 2006 Yılında Zübük Filminin Haklarını Satın Aldığı ve Gösterilmesine İzin Vermediği İddiası Doğru Mu?

Sosyal medyada yayılan bir iddiaya göre Zübük filminin telif hakları Kanal 7 tarafından 2006 yılında satın alındı ve kanal o tarihten bu yana filmin hiçbir televizyon kanalında gösterilmesine izin vermiyor. İddiayı paylaşan bazı sosyal medya kullanıcıları, filme internet platformlarında da ulaşılamadığını hatırlattı.

Filmin tüm hakları Erler Film’e ait

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Telif Hakları Genel Müdürlüğü’ne ait eser veri tabanında yapılan sorguda, filmin haklarının sırasıyla Tür-in Ticaret A.Ş, Ulusal Video Film A.Ş. ve Erler Film A.Ş’de olduğu görülüyor. Bu üç şirket de sinema yapımcısı Türker İnanoğlu’nun sahibi olduğu şirketler.

Erler Film’in internet sitesinden arşivlerine ulaşmak mümkün. Yapım arşivi kısmındaki renkli filmler bölümünde iddia konusu Zübük filminin de yer aldığı görülebiliyor.

Teyit’in ulaştığı Erler Film ve Türker İnanoğlu da “Zübük filmi tüm haklarıyla şirketimize aittir. Kanal 7’ye bundan bir süre önce bir gösterim için kiralanmış ve süresi aynı sene bitmiştir. Kanal 7 veya hiçbir kurum ve kuruluşun filmin üzerinde herhangi bir hakkı yoktur” diyerek iddianın gerçeği yansıtmadığını ifade etti.

İnanoğlu, filmin uzun süredir televizyonda kasıtlı olarak gösterilmediği iddialarına ise Filmin oynatılmaması için karşıt bir görüş olduğunu sanmıyorum. Biz birçok filmimizi küçük paralarla gösterime sunmuyoruz, bundan dolayı bir süredir gösterilmemiş olabilir” dedi.

Kanal 7 filmi daha önce gösterim için kiralamış

 

İddiayla ilgili bilgi almak için Teyit’in ulaştığı Kanal 7 “Zübük filminin hakları şirketimize ait değildir. Sinema filmlerinin sahipliği çeşitli firmalarda olup, şirketimiz filmlerin gösterim haklarını satın alır.  Zübük filmi ve Kanal 7 ile ilgili sosyal medyada bahsi geçen iddiaların kurumumuzla ilgili kısmı tümüyle gerçek dışıdır” dedi.

Yani Kanal 7, Türker İnanoğlu’nun da belirttiği üzere, Zübük filminin tüm haklarına sahip değil, filmi yalnızca belirli bir süreliğine gösterim için kiralamış.

Film 2006’dan sonra da televizyonda gösterilmiş

Sosyal medya paylaşımlarında filmin 2006’dan beri televizyon kanallarında gösterilmediği iddia edildi. Ancak iddia paylaşımının altındaki yorumlardan ve anahtar kelimelerle yapılan aramalardan da ulaşılabildiği üzere film 2006’dan sonra da 19 Temmuz 2011, 16 Mart 2013, 16 Mart 2014, 8 Haziran 2014 gibi farklı tarihlerde gösterilmiş.

Film, Aziz Nesin’in 1961’de kaleme aldığı “Zübük – Kağnı Gölgesindeki İt” adlı romanından sinemaya uyarlandı. Kartal Tibet’in yönettiği ve Kemal Sunal’ın başrolde yer aldığı 1980 yapımı Zübük, siyasetin ve siyasetçilerin yükseliş öykülerine yönelik bir eleştiri.

kaynak: teyit.org

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir