Dirsek Çarpması Neden Büyük Bir Acı Verir?

Dirsek Çarpması olayını hemen hemen hepimiz mutlaka ki hayatımızda bir kere olsa dahi yaşamışızdır. Bu olayın son derece can yakıcı bir olay olduğunu da deneyimlerimizden kaynaklanarak hepimiz biliyoruz. Gerçekten de sağa sola çarpan dirsek kemiği acısı gözden yaş getirecek kadar yoğun hissedilen bir acı. Peki neden? Dirsek ağrısı neden bu kadar keskin ve can yakan bir acı olabilir?

Bunun elbette sinirlerle olan bağlantısı ortada. Bu durumu funny bone ile de açıklayabiliriz. Yani dirsek eklemi bir yere çarpınca kolun karıncalanmasına neden olan sinirin geçtiği yer. İşte funny bone olarak adlandırılan bu nokta ismini bu sızıdan alıyor. İşte çarpma anındaki nefes kesecek kadar yoğun olan bu acının sebebi ulnar siniridir ve adını ön koldan geçen ulna kemiğinden alır. Dirsek Omurgadan kollara ve ellere inen üç büyük sinir radian, median ve ulnar sinirleridir. Ulnar sinirinin asal fonksiyonu önkoldaki ve eldeki kasları kontrol etmek, serçe parmağımızla yüzük parmağımıza duyu vermektir.

İnsan vücudundaki büyük sinirler kemik ve kaslar tarafından korunur. Ama ulnar siniri savunmasızdır. Bu sinir ve dış dünya arasında sadece ince bir kat yağ tabakası ve deri vardır. Yani ulnar siniri çarpma ve darbelere oldukça açık bir sinirdir. Dirseğin iç kısmını sert bir zemine vurduğumuzda işte bu sinir darbe alıyor. Bu esnada hissedilen yakıcı hatta elektrik çarpmış gibi hissedilen acı aşağı doğru süzülerek elin serçe ve yüzük parmaklarına da ulaşır. Dirsekte ve parmaklarda hissedilen bu dirsek ağrısı birkaç saniyeliktir.

Ama ulnar siniri gündelik işler sırasında da bası hissi yüzünden gerilim hisseder ve rahatsız olur. Sözgelimi dirseğimizin üzerine yaslanarak oturduğumuzda, bu şekilde televizyon izleyip kitap okuduğumuzda, telefonla uzun süre konuştuğumuzda ulnar üzerindeki baskıdan doğan rahatsızlığı hissederiz. Ulnar sinirinin yerini ve hangi durumlarda neye sebep olduğunu öğrendiğimize göre, dirseğimizi darbelere karşı daha iyi koruyabiliriz.

kaynak:http://yumurtaliekmek.com/

2 thoughts on “Dirsek Çarpması Neden Büyük Bir Acı Verir?

    1. hiçbir haber silinmedi, kategorilerden eski haberlere ulaşabilirsiniz. ana sayfada en güncel haberler var sadece

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir