Bilime Göre Erkekler ve Kadınların Kıskançlık Nedenleri

Kıskançlık ilişkilerin ana problem kaynaklarından bir tanesi. Ne yazık ki bunun dozu kaçtığında toksik ilişkiler yaşanabiliyor. İlişkilerde bir kişinin diğerinin hürriyetini kısıtlaması son derece sıhhatsiz bir vaziyet. Ancak kıskançlık duygusu aslında bir o kadar natürel. Nitekim mübalağa edilmediği takdirde. Kıskançlık, bir kişinin düşünme ve davranış biçimini büyük ölçüde etkileyen çok kuvvetli bir duygu.

Kadınların ve erkeklerin kıskanma sebepleri ve şekilleri dahi farklılık gösteriyor. Bilime göre erkekler ve kadınların kıskançlık nedenleri arasındaki farkları yazdık. Erkekler neden ve kadınlar neden kıskanıyor?

1. Erkekler emin olmak istiyor

Biyolojik olarak, erkeklerin bir üreme görevi olduğu için yetiştirdikleri çocukların kendilerine benzemesini istiyorlar. Bu yüzden de oldukça titiz davranıyorlar. Gebelik sırasında bebek anne karnında olduğu için kadınların bebeklerini benimsemekle alakalı bir problemi çoğunlukla olmuyor. Ancak erkekler çocuklarını benimsemek için onları kendilerine benzetme eğilimi gösteriyorlar. Bu yüzden, araştırmacılar erkeklerin fiziksel aldatmanın duygusal aldatmadan daha kötü olduğunu düşündüklerini, fiziksel vaziyetlere daha fazla reaksiyon verdiklerini ve kıskandıklarını söylüyor.

2. Kadınlar çocukları için en iyisini yapmak istiyor

Kadınlar için ise biyolojik olarak belirlenen rollere göre kıskançlığın nedeni zıddı. Kadınlar, çocuklarını başarılı bir şekilde yetiştirmek için bir partnerle kuvvetli bir bağ arzuluyorlar. Bu yüzden fiziksel değil duygusal vaziyetlerle alakalı daha fazla sıkıntı yaşıyorlar. Kıskançlık nedenleri ise ağırlıklı olarak ayrılınma korkusuyla irtibatlı.

3. Ancak kıskançlık aslında ilişkiye bağlı

Yeni bir çalışma yalnızca biyolojik rollerin bu kıskançlık türlerini değil, bu arada sahip olduğumuz ilişki hakkındaki algımızı da etkilediğini gösteriyor. Araştırmacılar bir ilişkide takriben 2 bağlanma türü olduğunu belirtiyor. Bu iki irtibat türü küçümseyen ve güvenli bağlantı.

İlk türden insanlar bağımsızlıklarına her şeyden çok daha fazla değer verirler ve kendilerini derin bağlantılardan uzaklaştırırlar. Kayıtsız insanlar duygusuz bir düzeyde kıskanırlar ve fiziksel aldatmacalar onları daha fazla rahatsız eder. Güvenli bağlantıdaki insanlar ise küçümseyenlerin aksine, ilişkilerde çok rahat hisseder ve bağımlılıktan hoşlanırlar. Bu tip insanlar en çok duygusal sadakatsizlikten rahatsız olurlar.