Avrupadaki Tüm Krallıkların Aynı Kişinin Torunları Olduğu Gerçeği | Olaybende Avrupadaki Tüm Krallıkların Aynı Kişinin Torunları Olduğu Gerçeği | Olaybende

Avrupadaki Tüm Krallıkların Aynı Kişinin Torunları Olduğu Gerçeği

Hala devam eden 12 Avrupa krallığı ve yok olan 18 diğer krallığın ortak atası, resimde gördüğünüz John William Friso.

Kimdir bu Friso?

John William Friso 1687-1711 yılları arasında yaşamış bir asildir. 23 yıllık kısa yaşantısına ise, eşi benzeri görülmemiş bir özelliği katmayı başarmıştır. Bugün Avrupa’da hala devam eden 12 monarşinin ve yok olmuş 18 diğer monarşinin son kral ve kraliçelerinin ortak atası olan Friso, tabi ki bunu tek başına başarmadı. Eşi Landgravine Marie Louise ile yaptıkları çocuklar, kraliyet aileleri arasında sıklıkla görülen, karşılıklı kız alıp-verme sebebi ile 30 krallığın ortak atası oldular.

Avrupa’da devam eden monarşiler

Hangi krallıklar…

Günümüzde Avrupa’da hala devam eden monarşilerden Danimarka, Norveç, İsveç, ve Birleşik Krallık (İngiltere) modern zamanlardan daha önce kurulmuş krallıklar. Hollanda 1815 ve Belçika 1830 yıllarında kuruldu. Monarşi, İspanya’da 1479’da kurulmasına rağmen, 1931’de yıkıldı. Daha sonra 1947-69 arasında tekrar krallığa dönüş oldu ve en sonunda 1978 yılında anayasal monarşiye geçildi. Andorra, Liechtenstein, Monaco ve Luxembourg krallıkları ise Napolyon Savaşları’ndan sonra ortaya çıktı. Son olarak Vatikan ise seçimle başa gelen Papa tarafından yönetilen teolojik bir krallık.

Bu 12 krallıktan 10’unda krallık babadan oğula geçerken Vatikan’da Papa seçimle başa geçiyor. Andorra’da ise kral, Fransa başkanı ve Papa’nın ortak kararı ile seçiliyor.

Tüm bu krallıkların ortak ataları ise John William Friso ve eşi Landgravine Marie Louise.


Bir Cevap Yazın