Atari Tabancası Nasıl Çalışıyordu ? | Olaybende Atari Tabancası Nasıl Çalışıyordu ? | Olaybende

Atari Tabancası Nasıl Çalışıyordu ?

Geçmişe dönüyoruz ve takvimler 1984‘ü gösteriyor. Nintendo belki de çıkarttığı efsanelerin arasına bir parça daha ekleyeceğini bilmeden Duck Hunt adında bir oyun yayınlıyor. Tamam, böyle deyince anımsayamadınız belki de. Hani Atari‘de oynadığımız bir oyun vardı namıdiğer ördek vurmaca, hıh işte o oyundan bahsediyorum. Şimdi oyunu hatırladınız, değil mi? Hatta direkt aklınıza ördekleri vuramayınca çıkan köpeğin sinir bozucu gülüşleri geldiğine de eminim.

Oyunun başları kolaydı tabi, ördekler anlamsızca sağa sola uçuşurken tek mermi ile headshot alabiliyorduk. Fakat oyun ilerledikçe ördeklerin hızlanması, o elimizdeki tabancayı kıracak kadar sinirlendirebiliyordu bizi. Hazır tabancadan bahsetmişken biraz daha kafanızı kurcalamak istiyorum. Tüplü bir televizyona doğrulttuğumuz o tabanca nasıl oluyor da hareketlerimizi algılıyordu? Küçükken benim gibi sizin de bu soruyu düşündüğünüzü varsayarak bugün geçmişimizde karanlık kalan bu soruyu aydınlatacağız. Belki sonunda bir “Oh” çekersiniz.

Nedir Bu Tabanca?

Sürekli tabanca diye bahsettiğim bu cihazın gerçek ismi NES Zapper. Diğer bir adıyla Light Gun olarak da anılmakta. Bu cihaz günümüzde işaretleme cihazları kategorisinde yer alıyor. Hatta bu kategorinin ilk örnekleri arasında yer alıyor. Fakat günümüzdeki işaretleme cihazlarının aksine NES Zapper, ekrana ışık göndermiyor, sadece gelen ışığı fotodiyot sayesinde tanıyor

NES Zapper’ın Yani Atari Tabancasının Çalışma Prensibi

Şimdi geldik asıl merak edilen kısıma. Elimden geldiğince karmaşık konuşmadan basit bir şekilde bunu anlatacağım. Elinizdeki tabancayı ekrana doğrultup tetiği çektiğimiz zaman siz farketmeseniz de ekran bir anlık siyaha dönüşüyor. Daha sonrasında ekran parça parça beyaza boyanıyor. Tabi bunların hepsi saniyeden az sürede oluyor. Tabancayı doğrultuğumuz bölüm beyaza boyandığında silahtaki diyotumuz ışığı algılıyor. Diyot, makineye hedefi vurduğumuzu belirten bir işleve sahip olduğu için algıladığı ışık ile ekranın hangi kısmında olduğumuzu analiz ediyor. Daha sonrasında da nişanımız iyi ise ördekleri vuruyorduk.

NES Zapper’ın bu sistemi sayesinde Duck Hunt oyununda bir hileye de sahiptik. Zamanında internet yaygın olmadığı için mahalledeki arkadaşlarımızdan, abilerimizden duyardık tabii böyle şeyleri. Bu yüzden bunu daha önceden duymama ihtimaliniz de var. Siyaha dönüşen ekrandaki küçük ışığı yakalamaya çalışmak yerine ampüle tabancamızı doğrultup tetiğe bastığımızda oyundaki tüm ördekler anında ölüyordu. Belki bu hile artık bir işinize yaramayacak ama geçmişinizde kalan bu tabancanın çalışma prensibini anlatarak içinizi birazcık dahi olsa rahatlatabildiysem ne mutlu bana…


Bir Cevap Yazın