Asfalt Üstündeki Benzinli Su Neden Rengarenk Görünür?

Sabun köpüklerinin ve asfalt yol üzerine yayılmış benzinin yüzeyinden etrafa yayılan ışık dalgaları dikkatinizi çekmiştir. Güneşten yansıyan beyaz ışık, birbirine karışan gökkuşağı renklerini içerir. Her rengin dalga boyu farklıdır. Gökkuşağı renklerini görebilmemiz için ya bir prizmadan geçmeleri ya da bir zemine yansımaları gerekir.

Gün ışığı, içine benzin karışmış bir su birikintisinin yahut sabun köpüğünün üzerine vurduğunda ışınların bazıları geri yansır. Diğer ışınlar ise ince tabakaya sızarlar. Denizdeki dalgalar karşı karşıya geldiklerinde en tepe noktada birbirlerine karışırlar ve daha büyük bir dalga oluşur. Ama bir dalganın üst kısmı ile diğer dalganın alt kısmı birbirine çarparsa iki dalga birbirini etkisiz hale getirir.

İşte ışık dalgaları da böyledir. Buna bilim adamlarınca “girişim” denilir. Girişim olayının DVD üzerinde gerçekleştiğine de şahit olmuşsunuzdur. Tavus kuşunu tüylerinde, inci tanelerinde, kelebek kanatlarında da aynı türden fiziksel olayı görmek mümkündür. Yani üzerinde ışığı yansıtacak incelikte film tabakası olan tüm yüzeylerde yanarlı dönerli renkler görülür. Işık dalgalarının en üst kısımları birbirleriyle tamamen örtüştüğü zaman ışık belirgin biçimde parlar. Ama bir dalganın tepe noktası diğer bir dalganın dip noktasıyla kesiştiğinde her iki dalga birbirini söndürür ve koyu bir alan oluşur. İşte ışık dalgaları ince bir katman üzerinde kesiştiğinde renkler oluşur. Mesela sarı renkli bir dalganın tepe noktası mora çalan pembe renkli bir dalganın tepe noktasıyla kesişirse kırmızı renk oluşur.

Tepe noktası ile dip noktası kesiştiğinde zıt renkleri ortaya çıkar. İşte kırmızı dalgalar yok olduğunda mavi ve yeşil tonlar oluşur. Mavi tonları yok olduğunda sarı tonlar oluşur. Yani o ince petrol tabakasında ya da sabun köpüğünde yanıp sönen parlak renkler oluşur. Oluşan renkler hem açıya hem de petrol katmanının derinliğine bağlıdır. İşte bilim adamlarının bir tabakanın kalınlığını yüzeydeki renklere bakarak anlayabilmeleri bu yüzdendir. Sabun köpüğü uçup gider ve renkler su birikintisinde değişirler. Yerçekiminin etkisiyle su aşağıya çekilir ve üst duvarı inceltir. Bu esnada renk değişimleri yaşanır ve asfalt üzerindeki benzinli su işte bu sebepten rengarenk görünür.

kaynak: http://yumurtaliekmek.com/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir