Ameliyat Önlükleri Neden Yeşil Yada Mavidir ?

Hekimler ameliyat esnasında genellikle yeşil veya mavi renkli önlük giyerler. Önlüklerin bu renklerde olmasının bir sebebi var. Peki ne bu sebep?

Ameliyat esnasında doktorlar sürekli olarak kan görürler. Bu nedenle, belli bir noktaya odaklanarak kırmızı rengine karşı duyarsızlık kazanmaları olasıdır. Bu durumun önüne geçmek ve belli bir noktaya odaklanılmasından dolayı oluşabilecek göz yanılmalarını engellemek için ameliyat esnasında yeşil veya mavi önlük kullanıldığı ileri sürülmektedir. Renk skalasında baktığımız zaman, kan rengi olan kırmızının karşıt rengi yeşildir. Yeşil ve mavi birbirine yakın tonlar oldukları için, kırmızıya olan görüş kaybını engellemek için en ideal renklerdir. Uzun süre yeşil renge bakan göz, kırmızı rengini gördüğünde daha rahat ayırt edebilir. Üstelik kırmızı renk tonları arasındaki ince farkları da daha net anlamak mümkündür.

Görme üzerine yapılan araştırmalarda, gözün renkleri algılamasında çevredeki nesnelerin renklerinin önemli rol oynadığı tespit edilmiştir. İnsan gözü, çevredeki renklerin zıtlığına veya çeşitliliğine göre yanılsamaya uğramaya meyillidir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir