Yılda 2 Milyar Dolarını Fareler Yiyen Adam Pablo Escobar

Biri size bugüne kadar yaşamış en zenginleri sorsaydı muhtemelen Pablo Escobar’ında bu listede olduğunu söyleyecek birileri çıkardı. Ve bunu söylemek konusunda kesinlikle haklısınız. Ama tam olarak ne kadar ve ne şekilde zengin olduğunu tam olarak bilemezsiniz.


Escobar’ın serveti günümüzdeki enflasyona göre ayarlanmış şekilde 30 milyar dolara yakındır 1989’da Forbes tarafından Pablo Escobar dünyanın en zengin 7. Kişisi olarak tahmin ediliyordu. Kokain satarak dünyanın yedinci zengin kişisi olmak. Bugün hayatta olsaydı aynı miktarda para ile aynı listede listede 18. sırada yer alacaktı Onu muazzam serveti ile sağlayan şey ise Medellin karteliydi, acımasız bir uyuşturucu örgütüydü ve bir o kadar da büyük, hatta Fortune 500’e yerleştirilebilecek kadar büyük. Hatta bir süreliğine kartel bir adaya sahipti bu Bahamalar’da ki adayı yakıt ikmal noktası olarak kullanılıyorlardı Kolombiya’dan kalkan kokain kaçakçılığı yapan uçakları için. Adada 1 kilometre uzunluğunda bir uçak pisti vardı. Buradan tüm yükleri alan uçaklar Florida’ya inerdi yani Amerika’ya uyuşturucu böyle akardı.
Bu uçuşlar her gün düzenleniyordu ve hatta bu uçakların yetersiz kalabileceği durumlar için iki denizaltı vardı. Günde yaklaşık 15 ton kokain Kartel tarafından ABD’ye kaçırılıyordu yani Amerika Birleşik Devletleri’ndeki kokain satışının yaklaşık% 80’i kartel ve Escobar tarafından sağlanıyordu. Bir kilo kokain kartele ortalama 1000 dolara mal oluyordu buna ek olarak Amerika Birleşik Devletleri’ne kaçak olarak sokabilmek için 4,000 dolar daha masrafı vardı, bu 4000 dolar pilotlar ve uçaklar için harcanan tutar yani toplamda 5000 dolara her sevkiyat gerçekleşiyordu. Peki bu yapılan sevkiyatın değeri ne kadardı sizce ? Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılan her uçuş başına 500.000 dolar kadardı. Her bir kilosu 5000 dolara mal olan uyuşturucu ise 50.000 ila 70.000 dolar arasında Amerika’da satılıyordu Bunun anlamı Günde 60 milyon dolar gelir. Bu her hafta 420 milyon dolar yapar. Bu da yıllık 22 milyar dolarlık işletme gelirini ifade ediyordu.


Şimdi, sayılara biraz daha bakalım, ama bu rakamlar astronomik derecede yüksek bizim gibi sıradan insanların bu paraları zihninde canlandırması zor ama yine de canlandırmanız için birkaç örnek vermeye çalışalım. Örneğin Kolombiya’daki birileri yıllık 5,194 dolar kazanıyor yani Pablo Escobar’la aynı yıllık kazancı yakalabilmesi için 4 235 657 kat daha fazla kazanması gerekiyor.Bir başka anlamıyla 4 235 657 yılda ancak Escobar’ın bir yılda kazandığını kazanabiliyor. Diyelim ki Kolombiya halkı fakir o yüzden bu kadar fark var o zaman Abd vatandaşı ile karşılaştıralım. Burada yıllık ortalama gelir 51,939 dolar yani Escobarın bir yıllık kazancına ulaşmak için 1.155 yıl çalışmak zorunda kalacaklar. Ülkeler üzerinden düşünecek olursak da 6 783 000 kişilik bir nüfusa sahip Paraguay ile tek bir kişi olan Pablo Escobar’ın gelirleri eşit olacak. Eğer medellin carteli bugün var olsaydı dünyadaki en büyük 129. Şirketin değerinde olacaktı yani Starbucks, Southwest Airlines ve hatta Facebook’tan daha büyük. Ama bu zenginliklerin tümü sonsuza dek süremezdi ve sürmedi Escobar’ın karteli tahmini 3.500 cinayetten sorumluydu bunların 500’ü polis memuru cinayeti idi. Medellin şehrinde Escobar 2 Aralık 1993’te vurulduğunda karteli ve zenginlikleri büyük ölçüde onunla öldü ve tükendi.

Eğer yazılarımdan keyif alıyorsan takipte kalmayı ve facebook sayfamı beğenmeyi unutma,sizi her seferinde yeni ve aşırı ilgi çekici bir konuyla şaşırtacağıma söz veriyorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir