Yeşil Yol Filmine İlham Olan Hayat Hikayesi: George Stinney Jr

George Stinney Jr., ABD’de 20. yüzyılda idam edilen en genç insandı. 1944 Yılında Elektrikli sandalye tarafından idam edildiğinde sadece 14 yaşındaydı. Duruşması sırasında, infaz gününe kadar, masum olduğunu iddia ederek her zaman elinde bir İncil taşıdı. 11 yaşındaki Betty ve 7 yaşındaki Mary olmak üzere iki beyaz kızı öldürmekle suçlandı.

O sırada tüm jüri üyeleri beyazdı. Duruşma sadece 2 saat sürdü ve ceza verildi.  İnfazdan önce George, ebeveynlerini görmeden 81 gün geçirdi. Şehrinden 80 km uzakta, yalnız bir hücreye hapsolmuştu. Ebeveynlerinin veya bir avukatın varlığı olmadan yalnızdı. Kafasına 2400 volt  ile elektrik verildi.

70 yıl sonra, masumiyeti nihayet Güney Carolina’da bir yargıç tarafından kanıtlandı. İki kızın öldürüldüğü alet 20 kilogramdan daha ağırdı. Bu nedenle, Stinney’in onu kaldırabilmesi imkansızdı, iki kızı öldürecek kadar sert vurabilecek kadar gücü de yoktu. Çocuk masumdu, biri onu sadece siyah olduğu için suçlamak için her şeyi bir araya getirip suçu ona atmıştı. Stephen King bu davadan, 1996 yılında Green Mile (Yeşil Yol) adlı kitabı yazarken bu hikayeden ilham aldı. Daha sonra filmi çekilen hikaye tüm dünyada bilinir oldu.

Not: yazı yeniden düzenlenip sadeleştirilmiştir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir