Türkiye’de İsteseniz De Giremeyeceğiniz Yerler

Türkiye’de girilmesi yasak olan yerleri sizin için araştırdık.

İncirlik Hava Üssü Yer: Adana şehir merkezine 8 km uzaklıkta İncirlik beldesi

Amerika’nın Türkiye’deki askeri üssüdür. Genelde uçaklar için kullanılır. Çok iyi korunan bu yer Nato için de kritik önemdedir. Özellikle Rusya’ya karşı kurulan bu üs Akdeniz, Karadeniz, Ortadoğu, Asya, Avrupa,Afrika’ya yakın olduğu için Abd birçok askeri projeyi bu üssüyle yönetmektedir. Burada Nato’nun nükleer bombaları olduğu biliniyor artık. Nükleer bombaların kullanılması için bombardıman uçakları hazırda bekletiliyor. Abd ilk kez Eylül 2016 da bu bombaların varlığını resmen kabul etti. 50 adet B61 modeli termonükleer bombanın yer aldığı bu üste hem Türkiye hem de Abd’li askerler ve istihbaratçılar tarafından kuş uçurtulmuyor. Yetkisiz olarak oraya girmeniz neredeyse imkansız.

Nato kalkanı Kürecik Yer Malatya, Akçadağ ilçesi Kürecik mevkii. Rakım 1800 metre.

Nato’nun füze radar kontrol izleme üssü olan bu mekan adeta bir kale gibi korunuyor. Tüm Avrupa’yı, Rusya, İran, Çin gibi ülkelerin füze tehditlerinden korumak için kurulduğu söyleniyor. Kontrol izleme merkezi Almanya’da ve bu merkezde Türkiye de general rütbesi seviyesinde söz hakkına sahip. Çok tartışmalı bir şekilde kuruldu. Bazı Türk milletvekilleri bunun İsrail’i korumak için kurulduğunu iddia ediyor. Bu erken uyarı sisteminin testlerinde 4 bin km’lik uzaklıkta havalanan bir tenis topunun bile tespit edildiği belirtiliyor. Rusya açıkça, Kürecik üssünü vurmakla tehdit etmiştir.

Kozmik Odalar Yer: Genelkurmay Başkanlığı’na bağlı Seferberlik Tetkik Kurulu.

Türkiye’nin çeşitli yerlerinde bulunan mühürlü kozmik odaların kapısı yüz ve parmak izi tanıyan, 17 haneli şifrelerle açılıyor. Üst düzey teknolojik imkanlarla korunuyor. Bu odalara sıradan ve yetkisiz birinin girmesi neredeyse imkansız. Kozmik odada Türkiye’nin en mahrem askeri bilgileri yer alır. Olası bir savaş durumunda yapılması gerekenler ayrıntılı olarak yer alır. Cumhurbaşkanı, başbakan, ve diğer üst düzey yetkililerin harp durumunda nasıl korunacağı, ne şekilde hareket edileceği burada belirtilir. Bu odalarda görevli olanlar birbirlerini tanımazlar. İmza karşılığı aldıkları çok gizli ibareli şifreli kartlarla giriş yapılır. Gayrinizami harpte nasıl davranılacağının da planlarının çizildiği bu esrarengiz odaya 25 Aralık 2009 da ilk kez savcı ve hakimlerin girip bir suikast planı için arama yaptığı bu odalardan çok gizli belgelerin çalındığı iddiaları mevcuttur. Olaylar hukuki mercilerce soruşturuluyor.

Devlet Liderlerin Sağır Odası

Türkiye’nin en gizli askeri konularının konuşulduğu sağır oda olağanüstü yöntemlerle korunan bir yerdir. Sağır odada devletin başındaki sadece bir iki ismin bildiği bilgiler konuşulur. Dışarıdan dinlemenin tamamen imkansız olduğu belirtiliyor. Bu odayı dinlemenin tek yolu olarak içeriye bir şekilde sonradan cihaz sokmak olarak gösteriliyor. Odanın etrafındaki duvarlar kimyasal bir maddeyle sıvanmıştır her türlü dinleme cihazını pasifize eden bu özelliğin dışında camlarda da kullanılan ses engelleyici maddeler vardır. Ayrıca ses geçirmez perdelerin var olduğu bilinen sağır odada içeriden dışarıya veri akışınında tamamen engeller. Tavanı ve duvarları karbon bazlı boya ile boyanmış, üzerine alüminyumla akustik kaplama yapılmıştır. 20 metrekarelik bir kapısı ve bir penceresi olan bu odanın maliyeti 100 bin dolardır. İçeriye giren herkes dedektörlerden geçirilir.

Kisecik Üssü Yer: Hatay, Suriye sınırı.

Türkiye’nin NATO kapsamındaki bir üssüdür. Diğerlerine göre sınırlı kapasitede. Suriye sınırına sıfır olan bu üsse yaya olarak veya araçla girmek mümkün değildir. Çünkü bu üs 1740 metre yüksekliğindeki Amanos dağının zirvesindedir. Çoğu zaman tamamen buzlarla kaplı olan gizli askeri üste Suriye’nin izlendiği tahmin ediliyor. Hükümetle koordineli olarak iş yapan bu üs Akdeniz havzasının geniş bir bölümünü izleyebilmeye imkan sağlıyor. Türkiye’de pek bilinmeyen son yıllarda terk edildiği iddiaları gündeme gelen Kisecik üssü gizemini koruyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir