Titanic’in Batışı Hakkında Yanlış Bilinenler

Titanic adı bilinmesine rağmen pek çok kişi özellikle 90’lı yılların sonuna kadar bu konuda yüzeysel bilgilere sahipti. Çok kısıtlı olan bu bilgiler arasında en çok bilinen ise geminin bir buzdağına çarpıp batmasıydı. 1997 yılında vizyona giren Titanic filmi ile insanlar geminin nasıl battığı hakkında ayrıntılı bilgilere de sahip olduklarını düşündüler. Ancak filmin senaryosunda yer alan pek çok şey gerçekte hiç yaşanmamıştı. İşte Titanic’in batışı hakkında yanlış bilinenler:

Son Ana Kadar Çalan Orkestra

Filmde geminin tamamen batmasına kadar çalan bir orkestra vardı. Ancak böyle bir şey gerçekte yaşanmadı. Gemiden sağ olarak kurtulanların pek çoğu orkestrayı dahi görmediklerini ve böyle bir anda kimsenin soğukkanlı olmasının mümkün olamayacağını anlattılar.

Kaptanın Gemi Batana Kadar Kaptan Köşkünde Kalması

Yine kazadan sağ olarak çıkmayı başaranlar arasında geminin kaptanını filikalar arasında görenler olmuştu. Anlatılanlara göre kaptan, geminin batmaya devam ettiği 3 saat boyunca kesinlikle kaptan köşkünde bulunmadı. Bu durum Titanic filmini daha vurucu hale getirmek için kullanılan bir senaryoydu.

Silah Kullanılması

Titanic’in batışı hakkında yanlış bilinenler arasında silah kullanılması da var. Gemi batarken ortaya bir kargaşa çıktığı sağ kurtulan yolcular tarafından da anlatılmakta. Ancak bu esnada kimse silah kullanmadı. Buna bağlı olarak gemide görev yapan personel arasında intihar edenler de olmadı. Senaryo gereği filmin izleyici üzerindeki etkisini arttırmak amacıyla bu şekilde konular eklenerek sahneler çekildi.

3. Sınıf Yolcuların Kilitlenmesi

Geminin batış anında çıkan panik sırasında herkes kendisini kurtarma çabası içerisine girmişti. Buna geminin en altında seyahat eden 3. Sınıf yolcular da dahildi. 3. Sınıf yolcular çok daha ucuza bilet almış ve gemide bulunan zenginlerden en uzak kamaralara yerleştirilmişlerdi. Kazadan sonra bu kişilerin üst katlara çıkarak filikalara binmelerinin engellenmesi için bulundukları bölmelerin kapılarının kilitlendiği filmde işlenen bir diğer konudur. Ancak bu da Titanic’in batışı hakkında yanlış bilinenler arasındadır. İlk etapta filikalara binen çok sayıda 3. Sınıf yolcu da bulunmaktadır.