Tarihteki En Büyük 10 Yalan

İnsanlık tarihi her zaman doğruları yazmıyor. Ancak enteresan bir şekilde de çoğu yalan ya da yanlış bilgi insanlar tarafından doğru olarak kabul edilmeye devam ediyor. Söylenen yalanların bazıları tarihin akışını değiştirecek kadar güçlü yalanlar olsa da bazı yalanlar da magazin anlamında insanların akıllarını uzun süre meşgul eden yalanlar olarak tarihteki yerlerini aldılar. Peki, tarihteki söylenmiş en büyük 10 yalan nelerdir bir göz atalım.

1 – Clinton ve Monica Lewinsk

Dünya medyasını uzun süre meşgul eden bu olay, Bill Clinton’ın Amerika Başkanı olduğu dönemde Beyaz Saray’da çalışan stajyerlerden Monica Lewinsky ile yaşadığı cinsel ilişkiyi konu alıyordu. Bill Clinton uzun süre bu konu ile ilgili pek çok yalan söyledi. Tam herkes inandı derken delillerin incelenmesiyle Clinton’ın yalan söylediği anlaşıldı. Clinton bu olay sonrasında özür dilemek zorunda kaldı.

2 – Truva Atı

Adına pek çok film çekilen Truva Savaşı’nda kullanılan atın da yalan olduğu araştırmalar sonucunda ortaya çıktı. Tarihçilere göre bu konuda yeterli bilgiler mevcut değil.

3 – Hezarfen Ahmet Çelebi

En büyük 10 yalan arasında Hezarfen Ahmet Çelebi’nin Galata Kulesinden kendi yaptığı kanatlarla atlaması da var. Bu olayın bahsedildiği tek kaynak Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi. 1997 yılında yapılan araştırmalar ve deneyler bu uçuşun gerçekleşmesinin imkânsız olduğu sonucunu verdi.

4 – Evrim Teorisindeki Kayıp Halka

1910 yılında İngiltere’de bulunan bir kafatasının Darwin’in evrim teorisinde anlattığı soyu tükenmiş bir insana ait olduğu söylendi ve bu durum kabul gördü. Kafatasını bulan arkeolog Charles Dawson’ın bu yalanı 40 yıl boyunca gerçek zannedildi. Ancak 1953 yılında yapılan araştırmalarda bu kafatasının bir orangutana ait olduğu anlaşıldı.

5 – İmparator Sezar

Tarih kitaplarındaki en büyük yalanlardan bir tanesi hala bir yalan olsa da kullanılmaya devam etmektedir. Günümüzdeki tarih kitaplarında Sezar’dan İmparator olarak bahsedilir. Ancak Sezar bir imparator değildir. Tarihteki en büyük 10 yalan arasında bulunan bu yalan nedense kabul görmüştür. Roma İmparatorluğu’nda İmparatorluk unvanı Sezar öldükten yıllar sonra verilmeye başlanmıştır.

 

6 – Neron

Neron günümüzde Roma’yı yakan kişi olarak bilinmekte. Yine tarih kitapları bu konudan oldukça emin bir şekilde Neron’un Roma’yı yaktığını yazmaktalar. Oysa ki Neron’un Roma’da çıkan yangınla hiçbir alakası olmamıştır. Tam tersine Neron evsiz olan insanlara ev vermiştir. Roma’dan oldukça uzak bir yerde hayatını sürdürmektedir.

7 – Loch Ness Canavarı

İskoçya’da bir gölde yüzdüğü görülen bu yaratık 1900’lü yılların başında ilk önce bu bölgede bulunan insanların daha sonra da dünyanın her yerinden insanın ilgisini çekmiştir. Ardı ardına çekilen fotoğraflar bu gölde gerçekten bir canavar yaşadığına insanları inandırmıştır. Ancak sonraları bunun gazetecilerin uydurduğu bir yalan olduğu ortaya çıkmıştır.

8 – Uzaylılar

İngiliz yönetmen Ray Santilli 1997 yılında elindeki görüntülerle bir anda tüm dünyanın ilgi odağı oldu. 1947 yılında çekildiği iddia edilen görüntülerde dünyaya düşen bir UFO’nun içinde ölen uzaylıların görüntüleri yer alıyordu. Görüntüler kısa bir süre de olsa insanların uzaylıların varlığı ile ilgili düşüncelerini değiştirdi. Artık herkes gerçekten uzaylıların olduğuna inanmıştı. Ancak bu görüntüler en büyük 10 yalan arasına girmeye hak kazandı.

 9 – Van Gölü Canavarı

Van Gölü’nde yaşayan bir canavar olduğu hem yabancı hem de yerli basının ilgisini uzun yıllar burada topladı. Zaman zaman ortaya çıkan video kayıtları burada gerçekten sıra dışı bir şeyler olduğunu gösteriyordu. Ancak yıllar sonra beklenen açıklama bilim adamlarından geldi. Bu bölgede bulunan büyükbaş hayvanlar serinlemek için göle giriyorlardı.

10 – Vahşi Batı

Vahşi Batı denildiğinde burada bulunan kovboyların ellerinde silahlarla sağa sola ateş ettikleri, sürekli bankaların soyulduğu ve gaspın hat safhada olduğu kanunsuz bir bölge gelir. Ancak Vahşi Batı’da herkes silah taşıyamıyordu. 1750-1800 yılları arasında sadece 40 adet banka soyulmuştur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir