Tarihte Yaşadığı İddia Edilen Tüm İnsan Türleri

Binlerce hatta milyonlarca canlı türünün bulunduğu gezegenimizde, dönem dönem bazı insan türleri de yaşadı. Peki köklü bir geçmişi bulunan insanlık tarihinde hangi insan türleri vardı? (NOT: bütün insan türlerinin isimlerinin başında Latincede insan anlamına gelen homo bulunuyor)

Homo Erectus

Erectus, günümüzde cinsel temalı ‘erekte olmak, ereksiyon’ gibi anlamları bulunan ‘kalmak, dikilmek’ anlamına geliyor. Homo Habilis’lerden farkı ise artık dört ayak üzerinde değil, iki ayak üzerinde durmaları. Yani ayaklarımızın üzerinde durabiliyorsak Homo Erectus türündeki insanlara bir teşekkür borcumuz var

Homo Rudolfensis

Soyu tükenmiş hominid türlerinden olan Homo Rudolfensis’lerin varlığı, antropolog Richard Leakey ve zoolog Meave Leakey tarafından 1972 yılında Kenya’nın Koobi Fora bölgesinde tespit edilmişti. Valery Alekseyev ise bir kafatası fosilinden yola çıkarak bu türü ayrı bir tür olarak tanımlamıştır.

Homo Ergaster

‘Çalışan İnsan’ anlamına gelen Homo Ergaster ile insan türünün artık eli iş tutmaya başladı. Yani önce dört ayak üzerinde duran sonra yalnızca iki ayağını kullanan insanlık, Homo Ergaster ile artık farklı aletler kullanmaya da başlamış oldu. Bütün bunlar 1.3 milyon yıl önce yaşanmış.

Homo Antecessor

Latincede yerleşen, keşfeden anlamına gelen Antecessor insan türü, yerleşik hayata geçmeye başladı. Daha önceden ellerini kullanmaya başlayan insanlık, sonra bu aletlerle mağaralardan çıkarak barınaklar inşa etmeye ve burada yaşamaya başladı. (1 milyon yıl önce)

Homo Heidelbergensis

Heidelberg, Almanya’da bir şehir. Bu insan türüne Heidelbergensis denmesinin sebebi ise ilk fosillerinin burada bulunmuş olması. Yavaş yavaş Avrupa’ya göç etmeye başlayan insanlar, artık aralarında anlaşabileceği basit yapıda diller oluşturmaya başladılar. İlk konuşan insan türü olarak Heidelbergensis’leri göstermemiz yanlış olmaz.

Homo Neanderthalensis

Neanderthal da Almanya’da bir vadinin ismi ve tıpkı Heidelbergensis’ler gibi bu türün de ilk fosillerine burada rastlanmış. Modern yapısının ilk başlangıcı olarak kabul edebileceğimiz Neanderthalensis’lerin DNA’sı ile modern insanın DNA’sı, %99.5 oranında aynı. Artık kendilerine ait bir dil oluşturarak ‘insan gibi’ anlaşmaya başlayan bu insan türleri, ölülerini dahi gömmeye başlamışlar.

Homo Sapiens

Sapiens, Latince’de akıllı, zeki anlamına geliyor. Şu anki insan türü olan Sapiens’ler, 100 bin yıl öncesinden günümüze kalan tek insan türü, yani biziz.

Kyanak:https://www.webtekno.com/bilim-haberleri/tarihte-yasamis-tum-insan-turleri-l538.html#image2

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir