Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın Tüm İcraatları | Olaybende Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın Tüm İcraatları | Olaybende

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman’ın Tüm İcraatları

Muhammed bin Selman, kısaca MbS. Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı ve silah ithalatçısı Suudi Arabistan’ın 33 yaşındaki veliaht prensi.Muhammed bin Selman, 21 Haziran 2017’de 82 yaşındaki babası Kral Selman bin Abdülaziz tarafından amcası Muhammed bin Nayif’in yerine veliaht prenslik makamına getirildi. 29 yaşındayken getirildiği savunma bakanlığı görevine devam eden MbS, Suud Kraliyet Mahkemesi Başkanlığı ve Ekonomik İşler ve Kalkınma Konseyi Başkanlığı görevlerini de yürütüyor. Prens Selman’ı ilginç kılan ise işgal ettiği makamlar değil, bu makamlarda gerçekleştirdiği icraatlar…

Veliaht Prens Selman, İngiliz bir halkla ilişkiler şirketinin titiz çalışmalarıyla veliaht prenslik makamına çıktı. Tüm dünyanın dilinde olan kadınlara araba sürme yasağının kaldırılması gibi özgürlükler alanında adımlar atarken, ülkenin petrole dayalı ekonomisini çeşitlendirmek amacıyla ‘Vizyon 2030’ projesini hayata soktu. Kendisiyle aynı yıl ABD Başkanlığı görevine seçilen Donald Trump ile yakın ilişki kurdu ve ABD ile yüzlerce milyar dolarlık silah anlaşmaları yaptı.

İşte Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman’ın tüm icraatları:

YEMEN SAVAŞI

Muhammed bin Selman, 2015’te Yemen’de Husilere karşı başlatılan ‘Kararlılık Fırtınası Operasyonu’nun mimarı olarak biliniyor. 3 yıldır devam eden bu savaş 100 bine yakın insanın ölmesine, 3 milyondan fazla insanın evlerini kaybetmesine, milyonlarca insanın açlık ve salgın hastalık riskiyle karşı karşıya kalmasına neden oldu.

KATAR KRİZİ

Katar’ın IŞİD, Nusra Cephesi ve Müslüman Kardeşler hareketine finansal ve siyasi destek sağladığı gerekçesiyle “terörizme destek” verdiğini iddia eden Suudi Arabistan, yakın müttefikleri Mısır, Bahreyn, BAE ve Yemen ile birlikte bu ülkeyle tüm diplomatik ilişkilerini kesti. Katar ile kara, hava ve deniz yoluyla olan sınırlarını kapatan Selman yönetimindeki Suudi Arabistan, aradan geçen 1 yıllık zaman diliminde uyguladığı yaptırımları esnetmiş değil.

KADINLARA ARABA SÜRME YASAĞININ KALDIRILMASI

Kadınlara araba sürme yasağı gibi gülünç bir yasağın bu yüzyılda kabul edilmesi haliyle mümkün değil. Veliaht Prens Selman’ın bu küçük jesti elbette tüm dünyada olumlu karşılandı.

BAKAN VE PRENSLERİN TUTUKLANMASI

Kasım 2017’de aralarında 11 suudi prensi ve 4 bakanın da bulunduğu yüzlerce kişi tutuklandı. Riyad’da bulunan Ritz-Carlton Oteli’nde tutulan prens ve bakanların sorgusu aylarca sürdü. Aralarında Prens Velid bin Tallal gibi milyarlarca dolarlık servete sahip bu kişilerin varlıklarının büyük bir kısmını devlete bırakmasının ardından serbest bırakıldığı iddia edildi.

LÜBNAN BAŞBAKANI HARİRİ’NİN ALIKONULMASI VE İSTİFASI

Lübnan Başbakanı Saad Hariri, İranlı üstdüzey bir yetkiliyle görüşmesinin ardından 3 Kasım’da Suudi Arabistan’a davet edilmiş, ziyaretinin ertesi günü İran ve Hizbullah’ın bölgeyi istikrarsızlaştırdığını iddia ederek aniden istifa etmişti. 17 gün boyunca Suudi Arabistan’da tutulan Hariri, Lübnan’a dönmesinin ardından istifasını geri çekmişti.

GAZETECİ CEMAL KAŞIKÇI OLAYI

2 Ekim 2018’de Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsluğu’na gitmesinin ardından kendisinden bir daha haber alınamayan gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın, Suudi Arabistan’dan gelen 15 kişilik ekip tarafından öldürüldüğü ve cesedinin parçalara ayrılarak yok edildiği ortaya çıktı. Emri bizzat Veliaht Prens Muhammed bin Selman tarafından verildiği iddia ediliyor.

ABD, İSRAİL VE İRAN İLE İLİŞKİLER

Veliaht Prens, göreve geldiği tarihten bu yana ABD ve İsrail ile yakın ilişki içinde oldu. “Kendi topraklarına sahip olmak İsraillilerin hakkı” açıklamasıyla İsrailli yetkililerin övgülerine mazhar oldu. Selman’ın bu sözleri elbette bölgede üç ülkenin de ortak düşmanı olan İran’a karşı işbirliğinin işaretiydi. Nitekim yüzlerce milyar dolarlık silah anlaşmalarının ardından ABD, yeniden İran’a ambargo uygulanmasına karar verdi.

** bu yazı çeşitli kaynaklardan derlenerek hazırlanmıştır.


Bir Cevap Yazın