Savaşmadan Kıbrıs’ın İngiltere’ye Teslim Edilmesi Olayı | Olaybende Savaşmadan Kıbrıs’ın İngiltere’ye Teslim Edilmesi Olayı | Olaybende

Savaşmadan Kıbrıs’ın İngiltere’ye Teslim Edilmesi Olayı

1878 yılında Rusya’ya karşı Osmanlı’yı koruyacağı gerekçesiyle Kıbrıs, İngiltere’ye savaşmadan teslim edilmiştir. 12 Temmuz 1878 yılında Kıbrıs’a asker çıkaran İngilizler, Osmanlı bayrağını indirip İngiliz bayrağını çektiler.

Kıbrıs Sözleşmesi, Kıbrıs Antlaşması veya Kıbrıs Konvansiyonu , 4 Haziran 1878 ile 1 Temmuz 1878 tarihinde imzalanan ve Berlin Konferansı’nda Birleşik Krallık’ın Osmanlı İmparatorluğu’na destek çıkması için Kıbrıs adasının yönetiminin geçici olarak Büyük Britanya’ya verilmesini öngören bir antlaşma. Bu imzalanan antlaşmaya göre, Rus İmparatorluğu, Osmanlı İmparatorluğu’nun Asya kıtasında kalan topraklarını ele geçirmeye kalkması durumunda Birleşik Krallık silahlı olarak Osmanlı’ya yardımcı olacaktı. Ayrıca adayı Osmanlı Padişahı adına yönetecekti ve Osmanlı İmparatorluğu ada üzerinde din, eğitim ve adalet kurumlarından yine sorumlu olacaktı. İngilizler Almanların yanında savaşa giren Osmanlı Devletine tepki olarak 4 Eylül 1914’te, 1878’de iki devlet arasında imzalanan anlaşmayı tek taraflı fesh ederek adayı ilhak etti.

2. Abdülhamid’in Kıbrıs Notu

Kıbrıs’ı “Hukuk-ı Şahaneme asla halel gelmemek şartıyla” İngiltere’ye vermeye razı olduğuna dair belge (Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri) .


Bir Cevap Yazın