Şaşırtıcı Bir Doğa Olayı: İnsanın Kutup Ayısı Ciğeri Yemesi Sonucunda Kesin Olarak Hayatını Kaybetmesi

Kutup ayısı ayıgiller familyasından soğuk kuzey kutup bölgesinin karlı sahillerinde ve buzullar üzerinde yaşayan ayı türüdür. Yaşamakta olan en büyük kara etoburudur ve bulunduğu ortamdaki süper yırtıcıdır. Yaşadığı çevreye çok iyi uyum sağlamıştır. Şimdi gelelim başlıkta ki konumuza  Diyelim ki kutuplarda mahsur kaldınız ve bir kutup ayısı yemek seçenekleriniz arasında. Bir ısırık bile sizi mahvedebilir. Bunun nedeni ise kutup ayısının ciğerinde haddinden fazla A vitamini bulunması. Kutup ayıları, A vitaminini biyolojik olarak biriktiren en iyi etoburlardır. Bazı vitaminler suda çözülürken, A vitamini sadece yağda çözünür. A vitamini diğer vitaminlerin aksine idrar yoluyla vücuttan çıkamaz. Bunun yerine, vücudun filtrasyon organında, zehirli besinler karaciğerde toplanır. bu olay hipervitaminoz durumuna yol açar.

Rakamlara vuracak olursak bir insanın, bir günde alabileceği (rda*) a vitamini limiti 900 mcg (miligramın binde biri) iyi durumda olan bir kutup ayısının ciğerinden bir ısırık almanız bile sizi hastanelik edebilir. öyle ki kutup ayısının ciğerinde toplam 52.195 kapsül tutarında A vitamini bulunmaktadır. Bu da tek bir kutup ayısının ciğerinde size 143 yıl yetecek kadar A vitamini bulunduğu anlamına gelir. Tek bir kutup ayısının ciğeri 52 yetişkin insanı öldürecek kadar fazla miktarda A vitamini taşıyormuş. konudan bağımsız olarak; kutup ayıları insan etinin tadından hoşlanarak yiyebilen tek canlıymış.

Hatta kutuplara giden ilk kaşifler bazılar açlıktan kutup ayısı öldürdükleri ve sonuç olarak kutup ayısı ciğerini tüketerek zehirlendikleri ve hayatlarını kaybettikleri söylenmektedir.

Kaynak: Ekşi Sözlük – gkrb1985 – science focus

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir