Sadece En Dikkatli Kişilerin Görebileceği Optik İlüzyonlar

Aklınıza ne kadar güvenirsiniz? Görme, işitme veya koku almada aklımızın ne sıklıkla bizi aldattığını hayal bile edemiyoruz. Bu galeride, işlerin göründüğü kadar basit olmadığını ispatlayacak bulmaca, optik illüzyon ve hileler göstereceğiz. Ayrıca, gördüğünüz şeyi anlamadan önce iki kez kontrol etmenizi sağlayacak bu içerik

Bir fotoğrafı düşünce gücüyle renklendirebilirsiniz

Soldaki resme 30 saniye bakıp daha sonra sağdaki resme bakın. Dinozorun yeşil hale geldiğini göreceksiniz. Bu etki, gözünüzü kırpana kadar sürüyor.

Yalnızca uygun açıda duran şeyleri net görebilirsiniz

“Büyükelçiler”, Hans Holbein tarafından yapılmış bir resimdir. İki erkek arasındaki zeminde belirsiz bir leke görebilirsiniz. Eğer sağdan yakından bakarsanız, üç boyutlu bir kafatasını görürsünüz.

Bu çilekler kırmızı değil

Beynimiz her zaman kırmızı renkte çilek görür. Bu yüzden otomatik olarak bu resimdeki çilekleri de aynı şekilde “görür”. Bununla birlikte, burada sadece gri, mavi ve yeşil tonlar var.

İç mi dış mı?

Bu fotoğraf, binanın içinden mi, dışından mı alındı? Cevabı Budapeşte’de bulacaksınız. Yakınlarındaysanız, Paris Courtyard’ı da ziyaret etmeyi unutmayın.

Tüm noktalar aynı boyutta

Görsele kısa bir bakış atarsanız, tüm noktaların boyut bakımından farklı olduğunu düşünebilirsiniz. Yanılsama, aralarındaki farklı eğriliklerden dolayı aslında. Oysa ki hepsi aynı boyutta.

Binadaki tüm siyah beyaz çizgiler birbirine paralel

Burası Melbourne, Avustralya. Bina benzersizdir, çünkü 1973’te Bristol’daki bir kafenin duvarında bulunan ilginç bir geometrik illüzyonu temsil etmektedir. Tüm siyah-beyaz çizgiler ve nesneler birbirine paraleldir, ancak beyniniz onu anlamayı reddeder. (En azından ilk bakışta)

Bu kavisli kemer aslında simetriktir

Ortadaki kalın çizgiyi oradan kaldırmanız yeterli.

 Hatlar kesinlikle aynı uzunlukta

Beyniniz farklı bakış açıları ile mükemmel bir şekilde çalışır. Burada kesinlikle size en uzak ve en yakın çizgilerin farklı uzunluklara sahip olduğunu gösterecektir. Bununla birlikte, tüm kareler kaldırılırsa çizgilerin aynı olduğunu görürsünüz.

Küp küp içinde mi? Veya küp küpün önünde mi?

Bu, en ünlü optik geometrik yanılsamalardan biridir. Aslında doğru cevap yok. Küpün bir köşesi olmaması, küpün küpün içinde olması veya küpün küpün önünde olması olabilir. Eğer origamiden hoşlanıyorsanız, böyle bir şeyi kendiniz yapabilirsiniz.

Resmin içinde 16 daire var

Onları görmek isterseniz dikkatinizi dikey çizgiler üzerinde yoğunlaştırmanız gerekir. Şimdi daireler daha belirgin görülebiliyor değil mi?

Ve geldik kapak fotoğrafındaki görselin ilüzyonuna

Bu açıdan bakıp gizlenmiş adamı görebildiniz mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir