Pilotların İnmeye Cesaret Edemedikleri İlginç Lukla Havaalanı | Olaybende Pilotların İnmeye Cesaret Edemedikleri İlginç Lukla Havaalanı | Olaybende

Pilotların İnmeye Cesaret Edemedikleri İlginç Lukla Havaalanı

Pilotluk zaten başlı başına en zor mesleklerden bir tanesi. Koskoca uçağı kullanmak bir tarafa dursun sabah evinizden çıkıp, önce Almanya sonra İtalya, sonra Arabistan derken üç ülkeye gittikten sonra akşam evinize dönüyorsunuz. Elbette pilotları zorlayan önemli bir başka etken ise havaalanları. Çünkü her havaalanına iniş aynı kolaylıkta olmuyor. İşte Nepal’de bulunan Lukla havaalanı da pilotları gerçekten zorlayan havaalanlarından bir tanesi.

Lukla Havaalanı Tepeden Görünüş

Dünyanın En Tehlikeli Havaalanı

Lukla havaalanı dünyanın en tehlikeli havaalanı olarak bilinmekte. Bunun sebebi ise bir dağın yamacında kurulmuş ve eğimli bir yapısının olması. Uçaklar buradan kalkarken yokuş aşağı olan pistte hızlanmaya başlıyorlar. Pistin sonuna geldiklerinde ise mutlaka havalanmaları gerekiyor. Zira pistin sonunda 600 metrelik bir uçurum bulunuyor. Aynı şekilde buraya gerçekleştirilen inişler de oldukça zorlu. Çünkü kalkışın aksine buraya inerken uçak yokuş yukarı çıkmaya başlıyor ve pist bitmeden durması gerek. Çünkü pistin bu tarafında ise bir dağ bulunuyor.

Pistin eğimi

Everest’e tırmanmak isteyenler zorunlu olarak ilk önce buraya geliyorlar. Çünkü zirveye en yakın havaalanı Lukla havaalanı. Buradan ise çeşitli araçlar ya da yürüyerek zirve tırmanışı yapabiliyorlar. Pisti tehlikeli hale getiren bir başka durum ise pistin hemen sağ ve solunda sadece 10 metre mesafede evlerin bulunması. Pistten çıkan bir uçak oldukça tehlikeli bir durum oluşturmakta. Geçmişte burada çeşitli kazalar yaşanmış olsa da alınan neredeyse hiçbir önlem yok. Buraya günde 50 uçuş gerçekleştirilmekte.

Lukla Havaalanı Pisti Uçakları Zorluyor

Pistin deniz seviyesinden çok yüksekte olması buradaki oksijen seviyesini de azaltıyor. Bu yüzden uçakların oksijeni yakarak çalışan içten yanmalı motorları bu bölgede oldukça zorlanmakta. Oksijen deniz seviyesine göre daha az olduğundan dolayı uçaklarda zaman zaman motor arızaları da yaşanmakta.


Bir Cevap Yazın