Orta Çağ Şövalyeleri Hakkında 7 Dehşet Verici Gerçek

Genç bir Leydinin gönlünü kazanabilmek için yapılan şövalye turnuvaları günümüzden çok uzakta kaldı. Tüm bu kahramanlık muhabbeti kulağa romantik ve güzel gelse de, gerçekte bir orta çağ şövalyesi modern çağ kadınına hiç ilgi duymayacaktır. Aynı zamanda modern bir kadın bir şövalye ile karşılaşsa muhtemelen dehşetten ne yapacağını şaşırırdı. Bana inanmıyor musunuz? O halde, işte size orta çağ şövalyeleri hakkında 7 korkunç gerçek.

1. Görünüm

Günümüzde ki güzellik anlayışı, bakımlı ve temiz bir yüze sahip olmaktan geçiyor. Reklamlardaki güzel yüzleri düşünün. Ancak orta çağdaki bir şövalyenin yüzünün neye benzediğine inanamayacaksınız. Sadece kirli sakal ve pislikten bahsetmiyorum, ayrıca o dönemde avrupada yaşayan herkesin yüzleri de sahip oldukları çiçek bozuğu hastalığının lekeleri ile dolu olacaktır

2. Temizlik

Tüm bunlar aslında az sonra anlatacaklarımız ile kıyaslandığında pek bir şey sayılmaz. Kuşandıkları ağır zırhların altında, kirli saç ve elbise kıvrımları arasında, iğrenç bit ve pire sürüsü ile dolaşırlardı. Herkesin bildiği gibi orta çağ avrupasında yaşayanlar hamamın ne olduğunu bilmiyorlardı.

3. Koku

En sevdiği yiyeceğin, o dönemde dezenfeksiyon için yoğun bir şekilde kullanılan sarımsak olduğu bir şövalye ile karşılaştığınızı düşünün. Ayrıca o dönemde hiç kimsenin dişlerinin fırçalama gibi bir alışkanlığı olmadığını da düşünün.

4. Dişler

25 yaşına geldiklerinde bir şövalyenin ağzın da sağlam diş bulabilmek için çok geç olacaktır. Ve muhtemelen ağızlarında diş kalmadığından korkunç bir şekilde peltek konuşuyorlardı.

5. Tuvalet

Sefer sırasında şövalyeler 7/24 zırh kuşanmış bir halde olurlardı. Ve ne kadar çabalarsa çabalasınlar birinin yardımı olmadan zırhları çıkartmaları mümkün değildir.

6. Boy

Şövalyeler genellikle kısa boyludur. Evet bu ispatlanmış bir gerçek. 14. yüzyılın sonunda yaşayan ortalama bir şövalyenin boyu anca 160 santimetredir.

7. Kadınların Yaşamı

Tamam devam ediyoruz. Orta çağ hakkındaki arşivler, bize dönemde yaşayan kadınların hayatının çok eğlenceli olmadığı üzerine tonlarca bilgi veriyor. Haçlı seferleri sırasında şövalyelerin girdikleri köylerdeki genç köylü kızlarına tecavüz ettikleri tarihi gerçeklerdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir