Kraliçenin Bile Uymak Zorunda Olduğu 10 İngiliz Kraliyet Kuralı

“Ama ben kraliçeyim…” falan sökmüyor bu kurallara, herkes haddini bilecek.

Her ne kadar günümüz koşullarında birtakım esneklikler söz konusu olsa da hala muhafaza edilmeye çalışılan acayip kurallar bunlar. Mesela soylu olmayanlar kraliyet ailesi üyelerine dokunamazmış, geçeceksin bunları.

1. Londra Kalesi’nde en az 6 adet kuzgun bulunmalıdır.

Eğer kuzgunlar, kaleyi terkederse krallığın yıkılacağına dair bir inanç var. Bu yüzden kaledeki kuzgunlara çok iyi bakılıyor. Yav “Duvar” mı burası ne kuzgunu Allah aşkına?

2. Kraliyetten olmayanlar, kraliyet ailesi üyelerine dokunamazlar

Ayrıca, halktan olanlar kraliyet üyelerine fazla yaklaşamaz. Ama bazen, ünlülerin de bulunduğu önemli davetlerde bu kural bozuluyor. Şimdi Beckham gelmiş, elini sıkmayacak, omzuna vurup “naber kanks” demeyecek misin?

3. Kraliyet üyeleri oy kullanamaz.

Kraliyet üyelerinin seçim zamanı açıklama yapması da yasak. Bu tür açıklamaların haksız bir şekilde oylamayı etkileyeceğine inanılıyor.

4. Kraliyet ailesindekiler “Monopoly” oynayamazlar.

York Dükü Prens Andrew’in dediğine göre, sarayda bu masa üstü oyun oynanamıyormuş. Çünkü oyunun oynandığı anlarda herkes birer hırs küpüne dönüyormuş. Dünyanın en saçma kuralı, en saçma!

5. Kabuklu deniz hayvanı (Midye gibi) yiyemezler

Bu resmi bir kuraldan çok, bir tür önlem. Kraliçenin de dahil olduğu bir grup kraliyet üyesi, alerjik reaksiyonlar ya da besin zehirlenmesi gibi sağlık problemleri yaşamamak için deniz mahsülleri yemekten kaçınıyor. E fotoda Charles kabuğuyla yiyor o ne olacak?

6. Toplu yemeklerde oturma düzeni çok sıkı kurallarla belirlenmiştir.

Ayin, düğün gibi törenlerde de bu böyledir. Herkes kraliyet derecesine göre sıralanır. En önde kraliçe vardı

7. Kıyafetleriyle mesaj vermemelidirler.

Kraliyet ailesindekiler ölçülü ve zarif giysiler seçmek zorundalar. Moda ikonu gibi dolaşmalarındansa mütevazı olmaları daha uygun görülür. Hipster bile olamayacaksan neye yarar kral olsan.

8. Sunulan tüm hediyeleri kabul etmek zorundadırlar.

Ucuz ya da pahalı, kraliyet üyeleri tarafından hediyeler nazikçe kabul edilmelidir. Tehlikeli bir kural, biri çıkıp kendini hediye ederek kapağı Buckhingham sarayına atabilir? Olabilir yani… Denesek mi?

9. Kraliçe yemeğini bitirdikten sonra kimse yemek yiyemez.

Sofradakiler kraliyet üyesi bile olsa kraliçe yemeğini bitirip doyduktan sonra kimse yemeğine devam edemez. Diyet yapmak isteyenler için güzel bir kural.

10. Varisler uzak mesafelere beraber seyahat edemezler.

Aslında düşünülünce mantıklı bir kural. Çünkü kaza gibi durumlarda aile üyelerine ne olacağı belli olmaz. Fakat kısa mesafelerde birlikte yolculuk edebilirler. Coca cola’nın formülünü bilenlerden çalmışlar bu kuralı.


Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir