Kağıdı 42 Kez Katlayabilirseniz Kağıdın Uzunluğunun Dünya İle Ay Arasında Ki Mesafeye Eşit Olur Mu? | Olaybende Kağıdı 42 Kez Katlayabilirseniz Kağıdın Uzunluğunun Dünya İle Ay Arasında Ki Mesafeye Eşit Olur Mu? | Olaybende

Kağıdı 42 Kez Katlayabilirseniz Kağıdın Uzunluğunun Dünya İle Ay Arasında Ki Mesafeye Eşit Olur Mu?

Eğer bir kağıdı 42 Kere katlayabilirseniz kağıdın uzunluğunun Dünya İle Ay arasında ki mesafeye eşit olacağını biliyor musunuz ? Okuyunca çok saçma geliyor değil mi ? Ama bu bir gerçek bilimsel bir araştırmanın sonucu.

Bir kağıdı en fazla kaç kez katlayabilirsiniz ? Bilindik inanış 7 veya 8 ancak bu da yanlış. Bir kağıdın en fazla 8 kez katlanabileceği tamamen bir rivayet. Dünya’da bir kağıt en fazla 13 kere katlanabilmiş. Yeterince büyük bir kağıt ve yeterince enerji uyguladığınız da bir kağıdı istediğiniz kadar katlayabilirsiniz. Kağıt katlama aslında uzun zamandır bir matematiksel analiz konusu olduğunu bilmenizi isterim.

Şimdi gelelim başlıkta ki sorumuzu doğrulamaya. Ay ile dünya arasındaki mesafeyi yaklaşık 400 bin kilometre kabul edelim ve bir kağıdın kalınlığını ise 0,1 milimetre. Kağıdı sürekli olarak ortadan ikiye katladığımızı düşünelim. Bir şey dikkatinizi çekmiş olmalı. Kalınlık kağıdı katladığımız için fizik kuralı olarak hep 2 katına çıkmakta. 3. kez  katlarsanız kalınlık bir kredi kartına eşit olur, 7. kez katladığımız da 100 sayfalık bir defter, 10. kez katladığımızda da İphone boyuna eşit olur, 23. kez katladığımız da Burj Khalifa (dünyanin en uzun gökdelenlerinden biri), 30. kez katladığımız da Antalya-Alanya arası mesafeye, 42. kez katladığımız da ise Ay ile Dünya arasında ki mesafeye eşit olur. Yeterli büyüklükte ki bir kağıdı 42 kez katlayarak Dünya ile Ay arasında ki mesafe uzunluğunda bir kağıt parçasını ( 42 kez katlandıktan sonra kağıt denilebilirse tabi) teorik olarak elde etmek mümkün.


Bir Cevap Yazın