İşte Tarihteki Sakallı Kadınlar!

Evet yanlış okumadınız… Onlar ya çeşitli nedenlerden ya da polikistik over sendromu denilen bir hastalık nedeni ile sakalı çıkan kadınlar. Fakat bu kadınlar buna rağmen özcgüvenlerini kaybetmemiş kendilerini bu şekilde kabul etmişler ve hayatlarına devam etmişler, ediyorlar. İşte onların ilginç hikâyeleri…

1- Josephine Boisdechene

Joséphine 25 Mart 1831 yılında İsviçre`de doğdu. Doğduğunda kalın ve koyu renkli tüyleri vardı. Doktor bu tüylerin zamanla döküleceğini söylese de, aksine tüyleri daha çok uzayıp sertleşti. Ailesi tedavi için Joséphine`nin 8 yaşına gelmesini bekledi. 8 yaşına geldiğinde sakalları iyice uzamıştı. Doktorlar bir tedavi bulamadı ve Joséphine`in sakalları öylece kaldı. Annesi öldükten sonra babası Joséphine`e gelen teklifleri değerlendirdi ve 1849 yılında Joséphine bir şovmen ile çalışmaya başladı. 18 yaşına geldiğinde evlendi ve 1851 yılında bir kız çocuğu dünyaya getirdi. Bebeği annesi gibi tüylü değildi. Kızı sadece 11 ay yaşayabildi ve kızı öldükten 2 ay sonra Albert isimli bir oğlu oldu. Albert annesi gibi tüylü bir bebekti ve bu şovmenlerin ilgisini çekti. Bir müzede birlikte çalıştılar. Joséphine 1875 yılında öldü.

2- Jane W. Devere

Jane 1859 yılında doğdu. 1883 yılında bir şovmenle evlendi. Hala dünyadaki en uzun sakallı bayan rekoruna sahip olan Jane, 1912 yılından kalp krizi geçirerek öldü.

3- Baroness Sidonia De Barcsy

Barchy, 1 Mayıs 1866`da Budapeşte`de doğdu. 19 yaşına kadar sakalları olmayan Barchy`nin, oğlu Nicu`yu dünyaya getirdikten 12 gün sonra sakalları çıkmaya başladı. Eşi ile birlikte 1890 yılında Avrupa`ya gitti. Dünyanın tek sakallı annesi olarak yaklaşık 400 $ kazanmaya başladı. 1912 yılında eşi hastalandı ve öldü. Tekrar evlenen Barchy`e ikinci eşi kötü davranıyordu. Bir süre sonra eşi Texas`a giderek Barchy ve oğlunu terketti. Barchy diabet hastalığı ile yıllarca uğraştı ve 19 Ekim 1925`te öldü.

4- Annie Jones

Annie Jones en güzel ve trajik sakallı bayanlardan biri. 19 yaşındayken çekilen yandaki fotoğrafta görülen Annie Jones, 14 Temmuz 1865`te Virjinya`nın Marion kentinde doğdu. Doğduğunda başından ayak parmağına kadar ince, koyu renkli tüy tabakası ile kaplıydı. 9 aylıkken bolca sakala sahipti. Bu sakalları bir şovmenin ilgisini çekti. Ailesi diğer 11 kardeşine para gerektiği için Annie`nin şovmenle birlikte tura gitmesine izin verdi. 9 yaşına kadar annesi de yanında kaldı. Daha 1 yaşındayken bu yolla haftada 150$ kazanıyordu. 15 yaşında sirkte çalışan Richard Elliot`la evlenen ve 5 yıl evli kalan Annie`nin evliliği kocası çok soğuk davrandığı için bitti. İkinci evliliğini yine sirkte çalışan William Donovan`la yapan Annie eşi ile birlikte Avrupa`ya gitti. Avrupa`da eşi ölünce sirke geri döndü ve haftada 500$ kazanmaya başladı. 22 Ekim 1902`de ölen en güzel sakallı kadın Annie sakalları kesilmeden gömüldü.

5 – Adele Kis

Adele Kis 1884 yılında sakallı olarak doğdu. Evlenen ve eşiyle birlikte sirkte çalışan Adele bir gün uyurken arkadaşı sakallarını kesti. Bu olaydan aldığı tazminat ile Budapeşte`ye döndü ve 1934 yılının Ocak ayında burada öldü.

6- Zola Williams

Diğer sakallı kadınlara oranla daha şişman olması ile dikkat çeken Zola Williams tiroid sorununa bağlı olarak saç dökülmesi ve obezite sorunu yaşadı. Bu onun daha erkeksi görünmesine neden oldu. En önemli iddiası ise tek gerçek sakallı kadın olduğunu söylemesiydi. Diğerleri gibi Zola`da 1950`li yıllarda sirkte çalıştı.

7- Rebecca Westgate

Rebecca 1824 yılında New York`ta doğdu. 1841 yılında Lyon isimli bir genç ile evlendi. 44 yaşına kadar mutlu bir hayat süren Lyon`ın o yaşında sakalları çıktı. Arkadaşlarının ısrarı ile sakallı bayanların arasına katıldı. Daha sonra Chicago`ya bir müzede çalışmaya gitti. Rebecca yaklaşık olarak 10 yıl çalıştıktan sonra 56 yaşında öldü.

8- Farnces Murphy

Frances 1910 yılında doğdu. Frances Amerika`da doğan bir transeksüeldi ve bayan olmak onun için zordu. Toplum içinde bayan kıyafetleri giymek için mahkemeden izin almıştı. Kariyer fırsatları görünüşü yüzünden sınırlı olduğu için sirkte çalışmaya başladı. New York`ta çalışan bir kuaför tarafından metroda tacize uğradı. Olay mahkemeye intikal etti. Hakim Frances`in bayan olduğuna inanmadı ve hastane raporu istedi. Rapora göre Frances`in transeksüel olduğu ortaya çıktı ve yalancı şahitlikten tutuklandı.

9- Grace Gılbert

Grace Gilbert 2 Şubat 1876`da Ohio`da doğdu. Doğduğunda ince tüyleri vardı fakat birkaç yıl içinde sakalları çıktı. 1901 yılında imzaladığı kontratla profesyonel sakallı bayanlar arasına katıldı. Özel hayatında sürekli pantolon giyip bayanlar yerine erkekler ile arkadaşlık ediyordu. 1910 yılında 53 yaşında köse bir çiftçi ile evlendi. Öyle ki nikah memuru düğün sırasında Grace`i damat eşini de gelin sandı. 11 Ocak 1924 yılında nedeni belirsiz bir şekilde öldü.

10- Christine

Gençlik yıllarında kendine has güzelliği olan Christine, genç bir çifti ile evlendi. Oğlu doğduktan sonra çenesinde tüyler çıkmaya başladı. Tıraş oldukça bu tüyler sakala dönüştü. Sakalından kurtulmak için binlerce dolar harcadı fakat başarısız oldu. Eşi hastalanıp çalışmaya devam edemeyince sakalları yüzünden eşini hasta ettiğini düşündü ve kendini suçladı. Oğlunu eşine bırakarak karnaval şovlarına katılmaya karar verdi. Yeterli parayı kazandıktan sonra tedavi oldu ve sakallarından kurtuldu.

11- Malvina Emily Perry

1881 yılında bir gemide doğan Emily Baltimore`da ilk denizci belgesine sahip bayan kaptandı. 13 yaşına kadar sakalları yoktu. Sakalları çıktıktan sonra sirkte çalışmaya başladı. Sirk kariyeri boyunca 4 kere evlenen Emily`nin üçüncü eşinden 3 tane çocuğu oldu. Oğlu ile ilgilenmediği için mahkemeye çıktı. Hakim Emily`nin bayan olduğuna inanmayınca yalancı şahitlikten hapishaneye gitti. Hapishaneden çıktıktan sonra gemilerde çalışmaya başladı ve sonunda Baltiomore`a oğlunun yanına döndü. 26 Şubat 1934 yılında öldü ve oğlu evlat edinildi.

12- Harnaam Kaur

İngiltere’de 24 yaşındaki öğretmen Harnaam Kaur polikistik over sendromu nedeniyle ergenliğe adım attığından beri çıkan gür sakallarını kesmeyi bıraktığını ve “sakallı bir kadın olarak kendini çok daha seksi bulduğunu” söylüyor. Vücuttaki kılların kesilmesini yasaklayan Sih dinine geçtikten sonra haftada iki kez yüzüne ağda yapıp kıllarından kurtulmaya çalışmayı bıraktığını ve huzur bulduğunu söyleyen Kaur, hikayesinin “vücudundan utanan ya da değişmek isteyen tüm kadınlara ilham vereceğini” umduğunu belirtiyor. 11 yaşından beri kıllı vücudu ve yüzünden utanç duyduğunu hatta intihara bile kalkıştığını söyleyen kadın, İngiliz Sun gazetesine yaptığı açıklamada “Artık etekler giyiyorum, makyaj yapıp mücevher takıyorum. Hatta diğer kadınlar gibi manikür yaptırmaya bile başladım” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir