İsrail Hakkında Pek Bilinmeyen Gerçekler | Olaybende İsrail Hakkında Pek Bilinmeyen Gerçekler | Olaybende

İsrail Hakkında Pek Bilinmeyen Gerçekler

İsrail yüzölçümü bakımından dünyadaki en küçük ülkelerden biri. Bir tarafı akdenize bakıyor diğer tarafı kızıldenize. Eğer hristiyanların kutsal kitabı olan incile bir göz atarsanız muhtemelen israilin hrıstiyanlar için kutsal topraklar olarak anlatıldığınızı görürdünüz. Bunun nedeni ise ; Hz. isanın bu topraklarda çarmağa gerilmesi ve bu topraklarda göğe yükselmesidir, yani hrıstiyanlar için bu topraklar ziyaret edilmeyi bekleyen bir hac yeridir. Bu aynı zamanda israil için büyük bir para kaynağıdır. İsrailde inanç turizmi yaygındır, kudüs her yıl pekçok müslüman hrıstiyan ve yahudi tarafından ziyaret edilir ülkede mescidi aksa ağlama duvarı gibi dini yapıların bulunması ülkenin inanç turizmini geliştirmektedir. Eğer israil’e bir gün yolunuz düşer ise mescid-i aksayı , hz isanın çarmağa gerildiği yeri ve peygamberlerine baş kaldıran kavim lut kavminin helak olduğu yer olan lut gölünü de ziyaret etmeyi unutmayın.

İsrail popülasyonunun yaklaşık yüzde yetmişbeşi yahudidir. Bu konuyu dünya ile kıyaslarsak dünyadaki toplam yahudi popülasyonu 14 milyon civarındadır ve bunların yaklaşık yüzde kırk üçü israilde yaşamaktadır. israilin 8 milyon nüfusundan fazlasının yüzde yetmiş beşinin yahudi olduğuna göre kalan yüzde yirmi beşlik kısmın yüzde yirmibirini araplar , yüzde dördünü ise diğerleri oluşturur. 1948 yılında israil devleti kurulduğunda yaklaşık sekiz yüz bin nüfusu vardı, yapılan araştırmalara göre 2025 yılında israilin nüfusu on milyona ulaşacak.Gazze şeridi üzerindeki mücadele hala bitmemiş durumdadır. Gazzenin sadece filistinliler tarafından doldurulmuş olan bir bölge olduğunu bildiğiniz üzere filistinliler 2005 yılında israil tarafından işgale uğradılar ve bu işgaller 2018de de hala devam etmektedir. İsrail 2014 yılında gazzeden askerlerini geri çeksede günümüzde gazzeyi hala bomba yağmuruna tutmaya devam etmektedir. Son yıllarda filistin bağımsız bir ülke olarak kabul edilmeye yavaş yavaş adım atmaktadır ancak buna filistinde iktidar parti olan ve ayrıca paramiliter örgüt olan hamasın engel olduğu ortada. Filistinin, dünya tarafından bağımsız bir ülke olarak kabul edilmesi için hamas partisinin istifa etmesi gerekmektedir. Unutmayın ki her şey kurallara göre oynanır

İsrailde yahudi kadınların çoğu müslüman kadınlar gibi “burka” giymektedirler. Burkalar müslüman kadınlara özgü olarak bilinse de yahudi kadınlarda da bu gelenek vardır. Burkanın amacı iffetini korumak,ve kadının her yerini örtmektir, gözlerini bile. Gerçek şu ki israilde bazı yahudi kadınlar bedenlerini tamamen kaparken bazılarıda Lgtb yürüşlerine katılabiliyorlar. İsrailde kadınlar da tıpkı erkeklerde olduğu gibi askerlik yapmak zorundadırlar ve askerlik süreleri 2 ila 3 yıl arasındadır. İsrailde herhangi bir para birimini kullanabilirsiniz Türk lirasını bile örneğin israilde pazara çıktıysanız türk lirası ile alışveriş yapabilirsiniz. bunu yapmalarının nedeni israilin turizme daha çok yatırım yapması olarak görebiliriz.

Tel-aviv’den bir manzara

Abd yardım adı altında her yıl israili 5 milyar lira ila ödüllendiriyor. İsrail başbakanı netenyahu askeri kapasitemizi abd sayesinde geliştirdik başarımızı onun maddi desteğine borçluyuz sözleri vardır. Öyleki amerikan yönetimi israile 10 yılda 160 milyar dolar yatırım yapmıştır.İsrailde bulunan en pahalı ev tel avivde bulunan 35 milyon dolar değerindeki bir evdir, Türkiyede ise en pahalı ev 115 milyon dolar değerinde İstanbulda yer alan sultan Abdülhamit’in evidir.

Günümüzde Kudüs israil ve filistinin arasında paylaşılmaktadır. son günlerde abd başkanı trump ve israil başbakanı netenyahu bir araya gelerek bir görüşme yaptılar bu görüşmelerden sonra trump kudüsü israilin başkenti ilan ettiğini ve abd nin tel avivdeki büyük elçiliğini kudüse taşıyacağını açıklamıştı. Aradan biraz zaman geçse de dünyanın büyük çoğunluğu hala kudüsü başkent olarak tanımıyor, nerdeyse kudüsü tek tanıyan ülke ABD.

İzninizle farklı uzun bilgi olarak israildeki lut gölünün ilginç hikayesini anlatmak istiyorum dünyadaki en fazla tuza sahip olan göl.Lut gölü. Bu göle giderseniz çok fazla tuza sahip olması nedeni ile suda batmazsınız, göle lut gölü isminin verilmesinin nedeni ise hz lutun peygamber olarak gönderildiği lut kavminin yaşadığı şeylerin bu gölün altında kaldığına dair olan inançtan dolayıdır. Kuranı kerime göre lutun kavmi azgın ve sapkın bir kavimdi ve kendi hem cinslerine heves duyan hale gelmiştiler. Allah onlara bir azap gönderdi ve üzerlerine balçıktan pişirilmiş taş yağdırdı. Kuranı kerimde yazılanlardan yola çıkarak  volkanik kalıntılar deprem izleri gibi bir çok bulgular incelenmiş ve helak olan şehrin bu gölün altında olduğuna dair bilgiye ulaşılmıştır. Bölgedeki dağlarda ise lut kavmine ait olabileceği tahmin edilen binlerce taşlaşmış insan kemikleri bulunmuştur. Lut Gölünün tuzluluk oranı nedeniyle burda yüzmek oldukça ilgi çekici bulunmakta bunun yanı sıra burdaki  çamurun ve göl suyunun bir çok  sorunlara iyi geldiğinin ve şifalı olduğu söylenmektedir.

Lut Gölü

Tarihin en eski şehirlerinden biri olan kudüs 23 kere kuşatılmış 2 kere tamamen yok edilmiş 44 kez el değiştirmiştir.

İsrailde 1963 yılında bulunan bir kavanozun içerisinde tam 2000 yaşında tohumlar bulunmuştur. 2005 yılında dikilen bu tohumlar sayesinde nesli çoktan tükenmiş olan bir hurma ağacı filizlenmeyi başarmıştır.

Ülkenin ibranice ve arapça olmak üzere 2 tane resmi dili vardır.

Her yıl kudüse tanrıya yazılmış binlerce mektup gelir.

 


Bir Cevap Yazın