İnsandan Çok Koyunu Olan Ülke

Başlık manidar olabilir… Ama burası aklınıza gelen ilk ülke olmayabilir. Dünyanın uzak köşesindeki bu güzel yer hakkında söyleyecek daha çok şey var.Maori yerlileri Yeni Zelanda’yı ‘büyük beyaz bulutların diyarı’ anlamına gelen Aoetaroa olarak adlandrırlar. Bu isim için farklı açıklamalar vardır, çoğu geleneksel Maori hikayelerinde yer alır. Fakat tüm hikayeler, Yeni Zelanda’daki ufuk çizgisinin bir şekilde büyük, beyaz bulutlarla kaplı olduğuna bağlamaktadır. Aynı zamanda ülkenin şekline uzaydan bakıldığında da büyük bir beyaz buluta benzemektedir.

Yeni Zelanda az nüfuslu bir ülkedir. Coğrafi olarak toprak büyüklüğü Birleşik Krallık’a yakındır, ancak nüfusu sadece 4.4 milyondur (Birleşik Krallık’ın 64 milyonluk nüfusu ile karşılaştırılınca). Ve dahası – ülkedeki koyun sayısı insanlardan çok daha fazladır. Yeni Zelanda’da kişi başına yaklaşık altı koyun düşmektedir; bu, dünyadaki en yüksek oranlardan birisidir.Yeni Zelanda’daki plajlar hızlı gidilebilecek bir günlük yolculuk mesafelerinden asla daha uzakta değildir. Aslında, ülkenin hiçbir parçası okyanustan 128 km daha uzak mesafede değildir – bu sayede aynı gün içinde hem kayak yapabilir hem de sörf yapabilirsin.

İnsanlar – Homo sapiensler, tam olarak- yolculuklarına Afrika’da başladılar, oradan Avrupa’ya ve Asya’ya, Kuzey Amerika’ya, Avustralya’ya yöneldiler ve son olarak Yeni Zelanda’ya –dünyanın birçok bölgesinden on binlerce yıl sonra yaklaşık 800 yıl önce yerleştiler. Uzak olmasına bir anlam katıyor değil mi? Eğer büyük kuşları seviyorsan, Yeni Zelanda senin için çok uygun bir yer.Soyu tükenmiş olmasına rağmen büyük Moa kuşları, Yeni Zelanda’nın yerli türlerinden biriydi. Bu kuş türü 3.6 metre uzunlukta ve yaklaşık 230 kg ağırlığındaydı.

Dünyanın bu en uzak köşesi, aslında en çok gelişeniydi: Yeni Zelanda, Birleşik Krallık ve Birleşik Devletler gibi birçok ülkeden çok önce kadın haklarına öncülük etti ve dünyada kadınlara 1893 yılında seçme hakkını veren ilk ülke oldu.Yeni Zelanda’yı düşününce muhtemelen aklınıza doğa gelecektir. Ülke sadece muhteşem dağlar ve güzel plajlarla dolu değil, ama aynı zamanda ülkenin üçte birinden fazlası olan doğal kaynakları, gelecek on yıllarda da el değmemiş kalmasını sağlamak için, korunmuştur.

İnsanlar neden Yeni Zelanda’dan bahsederken ‘kivi’ kelimesini de kullanırlar? Marketten satın aldığın tüylü meyvenin adı da kivi oluyor (Yeni Zelanda da yetiştiriliyor olması da muhtemel). Aslında Kivi, adanın yerlisi bir kuş ve sevgi dolu ada halkı için bir isim. Kivi ilk olarak adanın yerlisi uçamayan bir kuşun adıydı ve bazı pazar satıcılarının kivi meyvesinin asıl adı olan ‘Chinese gooseberry’ den dolayı satılmayacağını fark etmeleri sonucu meyvenin adı olarak ‘kivi’yi kullanılmaya başladı. Ayrıca Yeni Zelandalılar için de argo kelimesi olarak kullanılmaya başlaması ortalığı daha da karıştırdı.Gisborne adındaki bu küçük şehir yılın ilk zamanlarında dünyada gün ışığını ilk gören yerdir. (gezegenin bu bölümündeki eğiminin, bu noktayı daha Kuzey’e taşımasının ardından) – 178°enlemdeki gün değişme çizgisinden yalnızca 496.3 km uzaklıktadır.

Yüzüklerin Efendisi üçlemesinden, Hobbit’e, King Kong’a; Son Samuray’dan, Balinanın Sırtında gibi filmlere kadar son yılların en büyük gişe rekorları kıran bazı filmleri Yeni Zelanda’da çekilmiştir. Baş döndürücü doğası ve yaratıcı, rahat insanları bölgeyi film çekmek için ideal bir hale getiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir