İdam Edilen Hayvanlar

İnsanlar için oluşturulmuş yargı sistemleri günümüzde olmasa da geçmişte bir çok kez hayvanlara da uygulanmıştır. İnsanlar gibi düşünemeyen ve içgüdüleri ile hareket eden bu hayvanlar aynı insanlar gibi mahkemelerde yargılanmış ve cezalandırılmıştır. İşte bunlardan bazıları.

Devrimci Papağan

Fransada 1789 yılında mutlak monarşi yıkılmış ve yerine cumhuriyet gelmişti. Bu olaydan tam 3 yıl sonra Paris sokaklarında sahipsiz bir papağan ”Yaşasın Kral” diye bağırır. Bunu duyan çevredeki vatandaşlar uzun uğraşlar sonucu papağanı yakalarlar ve hakkında suç duyurusunda bulunurlar. Papağan mahkemeye çıkarılır ve karşı devrimci faaliyetten yargılanır. Mahkeme papağana devrimi öven sloganlar öğretilmesine eğer ezerlemezse giyotin ile idamına karar verir. Sonrasında edinilen bilgilere göre papağan sloganları ezberleyerek giyotinden kurtulmuştur.

İnsan yiyen domuz Domuz

yiyecek konusunda pek seçiçi değillerdir. Etraflarında gördükleri her şeyi yiyebilirler. Ama 1864 yılında slovenyada bir domuz dışarıda oynayan küçük bir kıza saldırıp kulaklarını yemiştir. Küçük kızın bağırışları sonucunda halk olaya müdahele etmiş ve domuz tutuklanmıştır. Çıkarıldığı mahkeme tarafından domuzun halk önünde asılmasına karar verilmiş ve domuz asılarak idam edilmiştir.

Katil arı

Yine 1864 yılında Avrupada gerçekleşen bir olayda bu sefer katil arılardı. Genç bir adam yolda yürürken bir arı tarafından sokuldu ve rahatsızlandı. Tahminlere göre adamın arılara alerjisi vardı ve gerekli tedavi yapılmadığı için kısa süre sonra hayatını kaybetti. Adamın ailesi ise arılardan şikayetçi oldu, mahkemenin atadığı yetkililer arının geldiği kovanı tespit ettiler. Mahkeme kararınca bu kovandaki arılar idama mahkum edildi, bütün kovandaki arılar dumanla boğularak öldürüldü.

Yumurtlayan Horoz

1474 yılında ilginç bir olay oldu. İsviçrenin basel kentinde bir horoz yumurtlarken görüldü. Köylüleri kafası horoz gövdesi yılan olan Basilisk adında bir canavarın bu yumurtadan çıkacağı korkusu sardı. Bu avrupa mitolojilerinde bulunan korkunç bir yaratıktı. Olay mahkemeye taşındı ve horozun şeytan olduğuna karar verildi. Kısa süre sonra horoz ruhunun arınması için yakılarak idam edildi

 Hırsızlar ve Köpek

Biraz daha yakın tarihe gelecek olursak 1906 yılında İsviçrede iki hırsız bir köpekle beraber gece yarısı bir adamın yolunu kesmişlerdi. Adamın tüm paralarını almışlar ve iddiaalarına göre köpekte bu sırada adama saldırmıştı. Adam yaralanmış sonra da kan kaybından ölmüştü. Hırsızlar kısa sürede yakalandı ve mahkeme önüne çıkarıldı, yaptıkları savunmada adamı köpeğin öldürdüğünü savundular. Hakim adamları haklı buldu. Adamlar hırsızlıktan hapishaneye gönderilirken köpekte kasten adam öldürmekten idama mahkum edildi.

Fil Topsy

New York sirkinin meşhur fili olan Topsy Amerikanın dört bir tarafında kurulan sirklerde insanları eğlendirmekteydi. Fakat topsy biraz sinirli bir fildi. Son 3 yılda üç bakıcısının ölümüne neden olduğu için bir mahkeme kurularak topsy’nin yargılanmasına karar verildi ve mahkeme fili ölüme mahkum etti. 4 ocak 1903 günü Topsy’nin vücuduna 2000 kişinin önünde 6600 volt elektrik verilerek fil idam edildi.

Koşturduğu için asılan Kedi

Hayvan yargılamalarına ve idamlarına en çarpıcı örneklerden biri 1650 yılında avrupada meydana geldi. Aşırı Protestan bir hakim Pazar günü kendisi dinlenirken etrafta fare yakalayan ve sinirini bozan kediyi Pazar günü dinlemediği ve tanrıya karşı geldiğini iddia ederek mahkemeye verdi. Kedi asılarak dam edildi

Fil Marry

1916 tarihinde Yine Amerikadaki bir sirkte gerçekleşen farklı bir fil olayı. Mary,gezici bir sirkte gösteri yapmaktayken, bir gün önce işe alınan acemi bakıcısı Red Eldridge’i kendisine vurduğu için ezerek öldürmüştür. Bunun üzerine fil idama mahkum edilerek ertesi gün 2500 kişi önünde vinçle asılarak idam edilmiştir

Osmanlıdaki Maymunlar

Osmanlı donanmasında gemilerde gözcü olarak kullanılan maymunlar İstanbul içinde de evcil hayvan olarak beslenmeye başlayınca bundan rahatsız olan bir kesim ortaya çıktı.  Bu olayı detaylı şekilde anlattığım yazı için tıklaynız