Ferrari’ye Kızdı ve Lamborghini’yi Kurdu

Lamborghini’nin kurucusu Ferruccio Elio Arturo Lamborghini ilk olarak işe çiftçilikle başladı. Ailesi ile beraber tarım işleri ile uğraşıyordu.Çiftliklerde çalışmanın avantajı ve bilgi birikimi sayesinde traktör üretimine geçti. Firmanın adını da Lamborghini Trattori koymuştu.Ferruccio arabaları çok seviyordu. Ferruccio’nun işleri gün geçtikçe daha da büyüyor ve iyi paralar kazanmaya başlıyor. Arabaları da çok sevdiğinden Ferrari 250 GT alıyor. Daha sonra Ferrari hayranlığı oluşuyor ve 3 tane daha Ferrari satın alıyor.

Ferruccio Ferrari’leri çok seviyordu fakat bu arabaların debriyajları sürekli sorun çıkartıyordu. Sürekli servise gitmekten sıkılmıştı Ferruccio…Otomobilden çok iyi anladığı için bu sorunu kendi fabrikasında tamir eder. Ve bunu konuşmak için de yol alır.Debriyajı tamir ettikten sonra Ferrari’nin sahibi ile görüşmeye gider. Fakat 2 saat kapıda bekletilir. Bekletilmekten dolayı iyice sinirlenen Ferruccio, Ferrari’nin sahibi Enzo Ferrari’ye arabalarının berbat olduğunu söyler. Enzo Ferrari de karşılık olarak ” sen ancak traktör kullanmasını bilirsin bir Ferrari nasıl kullanır asla öğrenemeyeceksiniz diyerek Ferruccio’yu küçümser.

Ferruccio bu tartışmadan sonra hırs yaparak yeni projeler geliştirmeye başlar. Ferrari arabaları sanıldığı kadar kaliteli değildi ona göre. Kendi traktörleri arazi şartlarına göre yapıldığından daha sağlamdı. Ferruccio, Enzo Ferrari’ye sinirlenerek sağlam bir spor araba nasıl yapılır görsün diyerek kolları sıvadı ve spor otomobil üretiminin ilk adımlarını attı.

Lamborghini artık hem traktör hem de spor otomobil üretmeye başladı. İlk model de 350 GT oldu.Daha sonra 1974’te üretime Countach girdi ve spor otomobil dünyasının en popüler arabası haline geldi. Yukarı doğru açılan kapıları ile oldukça şık ve lüks bir spor arabaydı.

Ferruccio’ya nazar değer ve işler kötüye gitmeye başlar. Güney Afrika’dan verilen onlarca traktör siparişi bir anca iptal edilir, bu durumda şirketi finansal zora sokar. Şirketin yarısını arkadaşı Rosetti’ye satmak zorunda kalır. Bir süre sonra traktör fabrikası da satılır. Ferruccio bir süre sonra da tüm hisselerini Rosetti’ye devreder ve piyasadan çekilir. Tekrar ilk başladığı noktaya döner, çiftlik ve üzüm bağı satın alır.Yaşanan birçok olumsuzluklara ve maddi sıkıntılara rağmen Lamborghini kalitesinden ve ününden hiçbir şey kaybetmez. Hala dünyanın en iyi, en hızlı spor arabalarından biridir ve üretime de devam etmektedir.

Peki logodaki boğanın nereden geldiğini biliyor muydunuz? Ferruccio boğa burcu olduğundan markasına bu logoyu vermiştir.

Ferruccio Lamborghini 1993’te Perugia’da hayatını kaybetti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir