Erkeklerin Sabah Ereksiyonu Nedir Ve Neden Olur?

Sabah ereksiyonu, genç ve olgun erkekler için oldukça yaygın bir durumdur. Eğer erkekseniz, sabah uyandığınızda dik bir penis ile uyanabilirsiniz. Her yaştan erkek sabah ereksiyonu yaşayabilir, ancak genç erkeklerde daha yaygındır. Kadınlarda da benzer bir durum mevcuttur, ancak cinsel organ yapısından ötürü bu fiziksel bir değişim yaratmaz.

Birçok insan sabah ereksıyonunun cinsel uyarımın bir işareti olduğunu varsayar, ancak bu çoğu zaman böyle değildir. Sabah ereksiyonu genelde, vücudunuzun doğal bir tepkisidir ve bir sorunun belirtisi değildir.

Sabah ereksiyonunun ne demek olduğuna dair tüm sorularınızın cevabı makalemizde.

Sabah Ereksiyonunun Sebebi Nedir?

Sabah ereksiyonunun oluşmasında birçok faktör rol alır. Doktorlar, erkeklerin neden zaman zaman dik bir penis ile uyandıklarını açıklamaya yardımcı olabilecek birkaç teoriye sahiptir, ancak bu teorilerin hiçbiri somut tıbbi kanıtlarla desteklenmemektedir. Bu teoriler:

Fiziksel Temas
Gözleriniz kapalı olsa da, vücudunuz hala etrafınızda neler olup bittiğinin farkındadır. Siz veya eşiniz yanlışlıkla cinsel organlarınıza dokunacak olursanız, penisinizde o an ereksiyon gerçekleşebilir. Vücudunuz eylemi algılar ve ereksıyon ile yanıt verir.

Hormon Artışı
Uyandığınız an testosteron seviyeniz en yüksek seviyededir. Özellikle REM uykusun uyandıktan hemen sonra testosteron çok yükselir. Anlık oluşan bu hormon artışı, herhangi bir fiziksel uyarım olmasa bile ereksiyona neden olmak için yeterlidir. Erkekler yaşlandıkça (genellikle 40 ila 50 yaşları arasında), doğal testosteron seviyeleri düşmeye başlar. Bu seviyedeki azalış, sabah ereksiyonunun azalmasına sebep olabilir.

Beyin Gevşemesi
Uyanık olduğunuzda vücudunuz ereksiyonları bastırmak için hormonlar salgılar. Uyurken ise tam tersine, bu hormonların salınımı minimum seviyeye düşer. Bu sebeple artan testosteron seviyesi sabah ereksiyonu yaşama ihtimalinizi artırır.

Sabah Ereksiyonu Kimlerde Olur?

Her yaştan erkek sabah ereksiyonu yaşayabilir. Bu durum her yaşta bir sağlık göstergesidir ve penis içinde ve çevresinde düzgün işleyen bir kan ve sinir sisteminin bir işaretidir. Çocuklarda 6 ila 8 yaşları arasında bile olabilirken, 60’lı ve 70’li yaşlardaki erkeklerde de ortaya çıkabilir.

Erkekler her gece üç ila beş kez ereksiyon yaşarlar, genelde cinsel düşüncelerden dolayı olmayan bu ereksiyon, 30 dakikaya kadar ve hatta daha uzun sürebilir. Bazı erkekler uyku sırasında iki saate kadar ereksiyon yaşayabilir. “Ereksiyon nasıl geçer?”diyecek olursanız, çoğu ereksiyon uyandıktan sonra birkaç dakika içinde geçer.

Sabah Ereksiyonu Olmuyorum, Neden?

Uyandığınızda penisinizin erekte olması, penisinize sağlıklı kan ve sinir arzı gerçekleştiğinin bir göstergesidir. Sabah ereksiyonunun gerçekleşiyor olması da, uyanık olduğunuzda cinsel sorun yaşamayacağınızı gösterebilir.

Ancak, sabah ereksiyonu olmamak bir sağlık sorununun göstergesi olabilir. Büyük olasılıkla, bu fiziksel erektil disfonksiyonun (sertleşme sorunu) bir işaretidir. Vücudunuzda, uygun erektil fonksiyon için yeterli kan veya sinir tedarikini önleyen bir şey olabilir. Sertleşme sorununa sebep olabilecek bazı şeyler;

Aşırı kilo
Yüksek tansiyon
Yüksek kolesterol seviyesi
Diyabet
Depresyon
Ayrıca bazı fiziksel bozukluklar ve ilaçlar da sertleşme sorununu daha olası hale getirebilir. Ağrı kesiciler ve bazı antidepresan ilaçlar bunun sebebi olabilir.

Sabah ereksiyonu yaşlandıkça daha az gerçekleşir, ancak gençseniz ve sabah ereksiyonunuz yoksa veya ereksiyonlarınız aniden azalırsa, doktorunuza görünmenin zamanı gelmiş olabilir.

Sabah ereksiyonu sağlıklı bir vücudun göstergesidir ve doktora başvurmak için bir sebep değildir. Bununla birlikte, iki durum randevu alma zamanı geldiğinin göstergesi olabilir:

Sabah ereksiyonu yaşamıyorsanız.

Sık sık sabah ereksiyonunu yaşadığınız bir dönemin ardından, bir süre sonra hiç veya çok az sabah ereksiyonu yaşamaya başladıysanız doktorunuzla konuşmalısınız.
Sonuç: Sabah ereksiyonu oldukça yaygındır. Bu, penise normal seviyelerde kan ve sinir ulaşımının gerçekleştiğinin bir göstergesidir. Genç erkeklerde genelde haftada birkaç kez sabah ereksiyonu gerçekleşir. Bununla birlikte, yaş ilerledikçe gerçekleşme sıklığı azalacaktır.

Sabah ereksiyonunu yaşınız genç olmasına rağmen yaşamıyorsanız, bu durumun altında yatan bir tıbbi sorunun bir işareti olabilir. Sabah ereksiyonunuzun ne sıklıkta gerçekleştiğini takip etmeye çalışın ve eğer gerçekleşmediğini fark ederseniz, doktorunuzla konuşun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir