En Saçma Nedenlerden Çıkan Savaşlar

İnsanoğlu dünya üzerinde sayısız kez savaşmıştır. Genel olarak nedenler ezilmeye karşı çıkma, sınırları genişletme siyasi menfaatler gibi konulardır. Fakat bazı savaşlar o kadar saçma nedenlerden dolayı çıkmış ki okuyunca siz de çok şaşıracaksınız.

Yunan tarihçi Heredot’a göre m.ö 569 yılındaki tek bir gaz çıkarma Mısır kralı Apries’e karşı bir isyan başlamasına sebep olmuş. Rivayet odur ki apries askerleri arasında çıkan bir huzursuzluğu bastırmak için generallerinden Amesis’i göndermiş, huzursuzluğu çıkaran asiler ise gelen generali yeni kral ilan etmişler. Bunu duyan Apreis danışmanını yollamış gelen danışmana Amesis gaz çıkararak yanıt vermiş ve al bunu Apreis’e götür demiş. Bu mesajın nasıl taşındığını bilemiyoruz tabi ama elçi bu mesajı bir şekilde Apreis’e iletmiş. Bu mesajın üzerine Apreis elçinin burnunu ve kulaklarını kestirmiş. Bu gaddarlığa baş kaldıran mısırlılar kral Apreis’i ele geçirip linç etmişler ve Amesis’i tahta oturtmuşlar.

İkinci hikayemiz Kudüsten, m.ö 44 yılında bir gaz çıkarma tam 10 bin kişinin ölümüne sebep olmuş. Yahudi bayramı esnasında tören yapan Yahudilere karşı Yahudi karşıtı bir asker Yahudilere karşı gaz çıkarıyor. Yahudi karşı bu asker kıyafetini çıkarmış eğilmiş ve Yahudilere doğru gaz çıkarırken aynı anda ağza alınmayacak küfürler etmiştir. Bu olay Yahudileri fazla kızdırmış olacak ki askerleri taşlamaya başlamışlar. O dönem kudüs’ün Romalı komutanı olaylara müdahele edilmesini istemiş ve Yahudiler saklandıkları tapınaktan kaçmaya çalışırken birbirlerini ezerek öldürmüşler ve ortada hiçbir neden yokken 10 bin kişi durduk yere hayatını kaybetmiş.

Hollanda ve İngiltere arasında da çok garip bir savaş yapılmış. Tam 335 yıl yapılan savaş 1651 yılında başlayıp 1986’da son bulmuş. Birleşik Krallığın güneybatısında yer alan bir adada yaşanan bu savaşın nedenini kimse bilmiyor ve taraflar sebebini bilmeden savaşmaya devam etmişler. İşin daha ilginç yanı ise 335 yıl süren savaşta hiç kimse hayatını kaybetmemiş. İlginç gerçekten !

1828 yılında meydana gelen askeri darbenin ardından meksikada birçok dükkan yağmalanmıştı, zarar görenler arasında Fransız bir pastanecide bulunuyordu, ve Meksika hükümetinden yardım istedi ancak bu isteği reddedilince Fransız kralına yardım mektubu gönderdi, yani meksikayı ispiyonladı. Fransız kralı Louis borcun ödenmesini istedi ancak Meksika buna yine yanaşmayınca bu sefer 600 000 pezoluk bir borç çıkardı Meksika bunu da ciddiye almayınca 1838 yılında Fransız donanması Meksika kıyılarını bombalayarak bir savaş başlattı ve Meksika ordusu da karşılık verdi. 1 yıl süren savaşta 250 kişi hayatını kaybetti. Bu savaşta pastane yüzünden çıkan savaş olarak tarihe geçti.

Futbol savaşı ! bildiğiniz üzere Güney Amerikalılar futbola aşık durumda, 1970 Copa America elemelerinde mücadele eden iki takım El Salvador ve Honduras 14 haziran 1960’da karşı karşıya gelirler. Bu iki ülkenin arası da o yıllarda oldukça gergindir. Maçı Honduras kazanınca insanlar çıkışta sokağa dökülür ve yenilgiyi kendilerine yediremezler, sürpriz bir şekilde işe El Salvador ordusu da karışınca 6 gün sürecek bir savaş başlıyor ve 300 kişi hayatını kaybediyor

Zamanında birbirine girmiş olan ve savaş bittiği halde araları düzelmeyen Yunanistan ve Bulgaristan arasında yeni bir savaşın başlama sebebi sadece bir köpekti. 22 Ekim 1925’te kaçan bir köpeği kovalayan Yunan askeri Bulgar sınırını geçince savaş patlak verdi. Milletler cemiyeti’nin araya girmesine rağmen savaş devam etti ve 52 kişi hayatını kaybetti. Savaş 10 gün sürdü ve Yunanistan’ın kasasından 45 000 sterlin çıktı.

İçlerinden en saçması hangisi sizce yorumlarınızı bekliyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir